Design Cabinet CZ

13.11. 2013

Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2013_Václav Mlynář

rozhovory

Rozhovor s oceněným účastníkem letošního ročníku Národní ceny za studentský design. Václav Mlynář získal ocenění Dobrý studentský design 2013 za návrh městské cyklistické helmy.

Václav je již úspěšný mladý designér, přesto si ve svém, jistě plném, časovém plánu našel chvilku na schůzku a krátký rozhovor.

 

VÁCLAV MLYNÁŘ_MĚSTSKÁ CYKLISTICKÁ HELMA


Jak ses dostal k designu?

Vždy mě to zajímalo. Vždy mě bavilo kreslit a stavět si různé věci. Jako malý jsem si stavěl motokáry z věcí, které jsem našel na skládce. A po střední škole, studoval jsem gymnázium, jsem si řekl, že design bude dobrá volba. V rodině máme sedm architektů a maminka dříve učila na UMPRUM fotografii, takže jsem s tou školou byl docela obeznámen a pohyboval jsem se v těch kruzích.


Vy jste s Jakubem Pollágem vytvořili designérské studio deFORM. Mohl bys pro ty, kteří vás neznají, přiblížit, jak jste se dali dohromady a jak dlouho fungujete?

Duo jsme vytvořili před dvěma lety na Designbloku. Nejdříve se jednalo jen o výstavní projekt.


S čím jste se zúčastnili?

Se sklem. Dali jsme si jako výchozí materiál sklo a každý jsme představovali své vlastní díla. A proto, že jsme deformovali sklo, nazvali jsme se pro účel výstavy deFORM. Posléze jsme zjistili, že spolupráce funguje, tak jsme v ní pokračovali. Od té doby vlastně neděláme jinak, než spolu, i když Jakub je teď v Londýně.


Na helmě Krust jste tedy pracovali společně. Bylo to tak, že si firma „našla" vás, nebo jste vy oslovili firmu?

Firma si našla nás. Prodávali vyztužené čepice s kšiltovkou z Vietnamu a oslovili nás, že by rádi vyrobili vlastní helmu. Zprvu chtěli, abychom modifikovali tu jejich stávající, ale my je přiměli k tomu, abychom měli svůj vlastní návrh.


Vaše helma se od klasických cyklistických helem liší. Do jakého prostředí a pro jaké uživatele jste ji zamýšleli?

Helma je určena do města. Bylo to i naším zadáním vytvořit městskou helmu s kšiltem a látkovým potahem. Měli jsme omezení jak výrobní, tak i rozpočtové. Nakonec jsme navrhli helmu, kterou je možné převlékat, je „customer-friendly". Každý si může udělat vlastní barevnou kombinaci. Je pět variant čepice a pět variant pásků. Plánují se i limitované edice ve spolupráci s grafiky a výtvarníky. Jde o to, aby když člověk jede do práce, mohl mít „normální" helmu.


Má-li helma pět barevných provedení, má i různé velikosti?

Velikosti jsou S a M. Nicméně to bylo cílené na děti a ženy. Teď pracujeme na velikosti L pro muže.


Jak jste řešili odvětrání?

Klasicky jako mají free-stylové helmy. Je tam pět větracích otvorů. Není to ale helma na závodění, je vhodná na krátké vzdálenosti do města.


Jak dlouho jste ji testovali?

To se trochu táhlo. Výroba měla být v Číně, ale nebyli jsme spokojeni s kvalitou, nakonec je tedy částečně vyráběná v Číně a částečně v Čechách. Potahy se šijí v Čechách, což je dobře, protože na to můžeme dohlížet. Testovali jsme ji mnohokrát, přezky a cvoky musely projít testy, látka nesměla být příliš strečová...vše musí vyhovovat normám.


Kde je helma k dostání?

Už se několik měsíců prodává. V obchodě v Praze na Letné nebo na internetu.

Otázka trochu z jiného soudku. Na letošním Designbkloku jste se prezentovali ve spolupráci s firmou DuPont Corian. Bude tato spolupráce dále pokračovat?

Snad ano. Nám se to moc líbilo.


A co materiál jako takový. Nelákalo vás navrhovat jen z corianu?

My jsme měli asi pět návrhů. Nakonec jsme došli ale k tomu, který byl prezentovaný na Designbloku. DuPont má nové logo a slogan -„endless evolution", tak jsme chtěli téma uchopit trochu jinak. Pro prezentaci často vznikají věci, které nedávají moc smysl, lampy apod., které jsou jen „na efekt" a corian tam není vůbec podstatný. My jsme corian použili prakticky. Vyměnili jsme použité části starého nábytku a nahradili jeho poškozené části barevným corianem, který je v podstatě nesmrtelný. Dbali jsme na to, aby design i tvar původního výrobku zůstal stejný. To byl náš koncept.


Jaké jsou tvé plány do nejbližší budoucnosti? Na čem pracuješ?

Dělám teď diplomovou práci a Jakub je teď Londýně na Royal College.


Funguje ta spolupráce takto na dálku?

Teď na posledním Designbloku to bylo docela zajímavé. Jakub měsíc před jeho zahájení odjel do Londýna, takže jsem tu na to byl sám, ale udržovali jsme aktivní „Skypovou" komunikaci. Je to samozřejmě náročné, ale jde to. Jinak máme docela zajímavé kontakty, kterých bychom rádi využili. Měly by vznikat zejména produkty, doteď jsme se soustřeďovali hodně na instalace.


Děkuji za rozhovor.


Květa Čulejová

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu