Design Cabinet CZ

15.09. 2011 - 25.09. 2011

SICÍLIE - toulky za architekturou, interiérem a historií

Workshopy a semináře

Studijní zájezdTUDIJNÍ ZÁJEZD Asociace interiérových architektů

Program:

1. den (čt) : odjezd z Prahy, ulice Na Florenci dopoledne (čas bude upřesněn),
denní a noční transfer přes Bavorsko a Tyrolsko do Itálie (cca 20 hodin !)
2. den (pá) : dopolední Pompeje (UNESCO), prohlídka archeologického areálu, vlakem do Neapole, odpolední Neapol (UNESCO), prohlídka vybraných čtvrtí města a
Archeologického muzea, ve 20:30 hod., noční trajekt do Palerma,
3. den (so) : Palermo - připlutí v 6:30 hod., odjezd do Cefalú, rybářský přístav s historickým centrem a katedrálou v normanském stylu, Taormina, visuté město nad mořem s řeckým divadlem a unikátním výhledem na Etnu,
nocleh s večeří a snídaní v Acireale poblíž Etny u moře:
****hotel Santa Tecla Palace, http://www.hotelsantatecla.it
4. den (ne) : Etna, výjezd terénními džípy ke kráteru nejvyšší činné sopky Evropy,
odpoledne Syracusa (UNESCO), archeologický areál - divadlo, kamenolom, Dionýsovo ucho, příp. skalní Necropole Pantalica (variantně respirace u moře)
nocleh s večeří a snídaní v Acireale
5. den (po) : barokní města v údolí Val di Noto (UNESCO) : Noto, Módica, Ragusa -zastávky podle času, Piazza Armerina, římská vila s unikátními mozaikami, nocleh se snídaní v Piazza Armerina
***Park hotel Paradiso, http://www.parkhotelparadiso.it
6. den (út) : Agrigento, archeologický areál, antické chrámy (UNESCO),
zastávka na trase - Corleone, známé z mafiánské tradice - román M.Puzzo : Kmotr, nocleh se snídaní v Palermu, noční Palermo
****hotel San Paolo Palace, http://www.sanpaolopalace.it/home
7. den (st) : Monreale, normanská architektura - katedrála s mozaikami
Segesta, archeologický areál se zříceninami antického chrámu a eventuelně bizardní Vila Palagonia v Bagherii, večerní /noční/ Palermo, nocleh se snídaní v Palermu
****hotel San Paolo Palace se snídaní, http://www.sanpaolopalace.it/home
8. den (čt ): Palermo, celodenní prohlídka 20:30 hod. odplutí, noční trajekt do Neapole
9. den (pá) : v 6:30 hod. vylodění v Neapoli, celodenní transfer do Ravenny (min. 500 km), večerní prohlídka, nocleh v Ravenně ***hotel Roma, www.hotelroma.it
10.den (so) : Ravenna a její unikátní raně křesťanské mozaiky (UNESCO), a prohlídka některého z následujících měst: / Verona / Padova / Ferrara / Modena /
noční transfer přes Rakousko s obvyklými zastávkami
11.den (ne) : návrat do Prahy ráno/dopoledne

Cena 16 900.- Kč zahrnuje :
- dopravu autokarem po celou dobu cesty
- vlakovou jízdenku (Pompeje - Neapol)
- 6x ubytování na 4 místech, 6x snídaně a 2x večeře (v hotelech s bazénem)
- trajekt Neapol - Palermo/Neapol ve 2-4 lůžkových vnitřních kajutách, sprcha a WC
- průvodce a odborný kunsthistorický výklad (Jaromír Adamec)
- pojištění CK proti úpadku, viz http://www.toulkyevropou.cz/garance.php
- tištěného a xero miniprůvodce, sladké pokušení na trase

Nad rámec - za příplatek :
- 2x párky, teplé a studené nápoje vč. vína, slivovice, bechera a spol.
- cestovní pojištění : zahrnuje kromě léčebných výloh (bývá součástí platební karty)
pojištění na storno, viz http://www.toulkyevropou.cz/pojisteni_b.php za 200.- Kč

Objednávku zájezdu zasílejte mailem na adresu CK Toulky Evropou.cz kolektivy@toulkyevropou.cz, (v předmětu zprávy uveďte heslo Sicílie)
- uveďte své: příjmení, jméno, datum narození, celou adresa bydliště, kontakt na vás (nejlépe mobil, vaše mailová adresa bude zřejmá z korespondence) a zda se chcete pojistit
- jedna objednávka může zahrnovat více zájemců a obratem Vám bude zaslána cestovní smlouva na zájezd (dle pořadí objednávek se určuje pořadí sedadel v autokaru)

Platby:
- zálohu 8 000.- Kč uhraďte, prosím, nejpozději do 15.6.2011
- doplatek 8 900.- Kč, resp. 9 100.- Kč požadujete-li cestovní pojištění nejpozději do 15. 8. 2011. Děkujeme.
majitel účtu: RNDr. Miroslav Hrdlička, CK Toulky Evropou, Zlatnická 7, Praha 1 - Nové Město
č.ú.: 43-7424630227 / 0100
VS (variabilní symbol) : 58411
KS (konstantní symbol) : 308
SS (specifický symbol) : uveďte své datum narození ve tvaru DDMMRR (např.040855)

Na cestu s vámi se těší organizátoři toulek Sicílií :
Mirek Hrdlička, Miloslav Čejka, a Jaromír Adamec - průvodce zájezdu

Objekty UNESCO na trase:

Pompeje a Herculaneum

(Archaelogical Areas of Pompei, Herculaneum and Torre Annunziata)
Pompeje (italsky Pompei), zříceniny antického města v Kampánii na úpatí sopky Vesuv, dnes žijí převážně z turistického ruchu (23 000 obyv.). Antické Pompeje byly na přelomu letopočtu oblíbeným letoviskem bohatého římského patriciátu, čemuž odpovídala i výstavnost města s vládními budovami, chrámy, divadly, lázněmi a přepychovými domy. V roce 63 n. l. však byly těžce poškozeny zemětřesením a 24. srpna roku 79 zcela zničeny výbuchem Vesuvu a zasypány asi tří až šestimetrovou vrstvou horkého sopečného popela a kamení.
Od 17. století byly Pompeje předmětem zájmu amatérských archeologů a hledačů pokladů, od roku 1748 již systematického vědeckého průzkumu. Zatím bylo odkryto asi 60 % rozlohy římského města s několika kilometry ulic a domů, poskytujících velmi názorný obraz dobového života - horký popel mumifikoval těla v poloze, ve které se právě nacházela - i urbanismu. Postupně bylo vykopáno fórum (náměstí), amfiteátr (velká a malé divadlo), bazilika, dům Lorea Tiburtina s atriovou zahradou, domy patricije Casiiho, Vettiů či Vila Mysterií s nástěnnými malbami a mnoho dalších patricijských vil a domů.
S Pompejemi kontrastuje rozlohou menší, ale o to zachovalejší Herculaneum, místo odpočinku rodin římských patricijů, zavalené při stejné erupci jako Pompeje, na rozdíl od Pompejí, 25 metrů silnou vrstvou lávy. Zachovala se řada soch, mozaikových podlah (Dům s mozaikou Neptuna a Anfitrity), veřejné i soukromé budovy (Argův dům, Samnitský dům).
Nedaleké městečko Torre Annunziata ukrývá zrekonstruovanou luxusní římskou vilu s lodžiemi, nádhernými freskami a zahradami Scavi of Plantis z téže doby.
Poloha a přístup:
Lokality se nacházejí v jižní Itálii, v kraji Kampánie, asi 25 km jihovýchodně od Neapole. Jsou dobře dostupné po dálnici A 3, popřípadě příměstskou železnicí Circumvesuviana z Neapole.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Pompeje, Herculaneum a Torre Annunciata byly do Seznamu UNESCO zapsány v roce 1997 v kategorii kulturních památek na základě kritérií III, IV a V pod číslem 829.

Neapol

(Historic Centre of Naples)
Neapol ke třetí největší město Itálie (1,2 milionu obyvatel), s nápadným jižním temperamentem, hospodářské a kulturní středisko Kampánie, významný přístav. Nedaleká sopka Vesuv a třpytící se Neapolský záliv dotvářejí jeho charakteristické panoráma.
Okolo roku 700 př. n. l. zde vznikla řecká osada; Neapol prosperovala i za Římanů, Byzantinců, Normanů, vládli tu císaři štaufské dynastie a francouzští Anjouovci, od 15. století byla jako hlavní město tzv. Království obojí Sicílie pod španělskou (aragonskou) správou. Roku 1713 připadla Habsburkům a po nich Bourbonům. Roku 1806 však Napoleon obnovil království, které vytrvalo až do připojení k Itálii v roce 1861.
Historickým centrem města je svérázná čtvrť Spacca se středověkými a barokními chrámy (Santa Chiara, San Domenico, Il Gesù Nuovo) a zanedbanými paláci; podobně malebná je nábřežní čtvrť Santa Lucia s gotickou pevností Castel dell´Ovo. Ještě mohutnější hrad se vypíná přímo nad přístavem - Castel Nuovo, postavený Anjouovci roku 1282. Nedaleko odtud stojí bývalý královský palác (Palazzo Reale) ze 17. století (dnes muzeum) a při něm původně barokní Teatro San Carlo, vedle milánské Scaly nejslavnější divadlo v Itálii. Ze sakrálních objektů vyniká především gotický Dóm (San Gennaro, 13.-14. století) s ostatky patrona města, a kostel Santa Chiara, jednoduchá gotická stavba ze 14. století s honosnými náhrobky anjouovských králů a půvabnou klášterní zahradou. Mimořádné jsou sbírky Národního muzea s nálezy z Herculanea a z Pompejí.
Nad městem se vypíná kartuziánský klášter Certosa di San Martino, založený už Anjouovci a v 16. století přestavěný do renesanční a barokní podoby.
Poloha a přístup:
Neapol se nachází 185 km jihovýchodně od Říma, odkud je dostupné po dálnici A 1. Má přímé letecké spojení i s Prahou.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Do Seznamu UNESCO byla Neapol zařazena v roce 1995 v kategorii kulturních památek na základě kritérií II a IV pod číslem 726.

Agrigento

(Archaelogical Area of Agrigento)
Město Agrigento (55 000 obyvatel) vyrostlo na působivém místě někdejší řecké kolonie Akragás. Leželo na jihozápadním pobřeží Sicílie mezi řekami Hypsa a Akragás (nebo též Akragos) a bylo založeno roku 581 př. n. l. Největšího rozkvětu dosáhlo v 5. století př. n. l. za vlády Théróna (tehdy mělo až 200 000 obyvatel), než jej dobyli a pobořili Kartaginci roku 406 př. n. l. Po krátkém období samostatnosti je ovládli Římané a nazývali je Agrigentum. Později, pod vládou Normanů, Štaufů, Anjouovců, Aragonců a dalších, sdíleli jeho obyvatelé společný osud celé Sicílie. Bylo domovem řeckého filozofa Empedokla (údajně zahynul při skoku do kráteru Etny, aby si ověřil vlastní nesmrtelnost).
Na hřebenu kopce (v Údolí chrámů, Valle dei Templi), na místě řecké Akropole, s překrásným výhledem na moře, se dnes nachází středověké město, budované zde od 11. století v různých etapách na místě zaniklého Jupiterova chrámu (6. století př. n. l.). Má gotickou trojlodní katedrálu ze 13.-14. století s bohatou klenotnicí a další památky.
I přes středověké památky dnešního města a antické pozůstatky na jeho ploše jsou však archeologicky nejvýznamnější jižní svahy pahorku, klesající k moři. Na nich se kdysi nacházelo vlastní antické město. Zachovalo se zde mnoho památek, především chrámy z 6. a 5. stol. př. n. l. - monumentální chrám Svornosti (Tempio della Concordia), Junonin (Héřin) chrám (Tempo di Giunone) z let 450-440 - dórské stavby, které patří k nejlépe dochovaným řeckým chrámům vůbec. Z dalších chrámů se zachovaly ruiny jednoho z největších dórských chrámů v řeckém světě, chrám boha Dia/Jova (Tempio di Giove), který nebyl nikdy dokončen, naopak několikrát poškozen.
Poloha a přístup:
Agrigento se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Sicílie, u křižovatky silnic číslo 115, 640 a 189, vzdáleno asi 90 km jihovýchodně od Palerma.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Agrigento bylo do Seznamu UNESCO zařazeno v roce 1997 v kategorii kulturních památek na základě kritérií I, II, III a IV pod číslem 831.

Barokní města v údolí Val di Noto na Sicílii

(Late Baroque Town of the Val di Noto, South-Eastern Sicily)
V roce 1693 byla zdevastována zničujícím zemětřesením celá oblast jihovýchodní Sicílie. V průběhu následujícího století začala nová generace sebevědomých architektů vytvářet na rozvalinách v osobitém pozdně barokním stylu osm nových měst: Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa a Scicli.
Přestavba probíhala na původní městské zástavbě nebo v jejím těsném sousedství. Stavby vynikají harmonickou architekturou a ve své době moderními postupy při výstavbě.
Největší velkoleposti se dostalo městu Catania; architekt Giovanni Vaccarini využil místní sopečný tuf k výstavbě řady památek. Na centrálním náměstí Pizza dei Dumo vyniká radnice (minicipio, z roku 1741), Fontana dell´Elefante - symbol města, lávový slon nesoucí na zádech egyptský obelisk, Dóm s impozantním průčelím a barokní výzdobou některých kaplí.
Přestože zde krajina nepřekypuje nádherou, holé kopce střídají hluboká údolí, vyniká několik měst, mezi nimi Ragusa. Zemětřesení srovnalo se zemí někdejší město Ragusa Ibla, během několika let vyrostlo opodál nové město se systémem pravoúhlých ulic a s honosnou katedrálou San Giovanni. V původním městě stojí kostel San Giorgio, jehož působivý exteriér patří mezi nejskvostnější stavby sicilského baroka (Rosario Gagliardi, rok 1784). Podobný kostel stojí i v nedalekém městě Modica. Bezkonkurenční klenot představuje městečko Noto s památkami z medově zabarveného vápence, soustředěnými na třech náměstích (kostel San Francesco, dóm, Palazzo Ducezio, Palazzo Villadorata ad).
Přestavba měst představovala ve své době značné kolektivní úsilí jejich tvůrců, jež vyústilo ve vysokou architektonickou i uměleckou úroveň staveb. Zároveň reprezentují významné inovace v urbanistickém plánování a výstavbě.
Poloha a přístup:
Barokní města se nachází v jihovýchodní části ostrova Sicílie mezi silnicemi č. 115 a 117b a 417, odkud jsou dostupná po místních komunikacích.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Do Seznamu UNESCO byla barokní města zapsána v roce 2002 v kategorii kulturních památek na základě kritérií I, II, IV a V na ploše 112,8 ha pod číslem 1024 s ochrannou zónou 305,8 ha.

Syrakusy a nekropole Pantalica

(Syracuse and the Rocky Necropolis of Pantalica)
Dvě samostatné části připomínají svými pozůstatky řecko-římskou dobu. V nekropoli Pantalica se nachází přes 5 000 hrobek vytesaných do skály, z nichž většina se datuje do období mezi 13. a 7. století př. n. l. V oblasti jsou také pozůstatky z doby byzantské, zejména základy paláce Anaktoron.
Mnohem významnější postavení měly Syrakusy, přístavní město a metropole stejnojmenné sicilské provincie (dnes 120 000 obyvatel). Nejstarší část leží na ostrově, kde v 8. století př. n. l. založili Řekové z Korintu kolonii. Už v řeckém období byly Syrakusy centrem vzdělanosti, v 5. století zde žili Aischylos a Pindaros, později Archimédes). Město se aktivně podílelo na politickém dění - ve 4. století zde žilo na 50 000 obyvatel. Za punských válek se zapletli s Kartaginci, roku 212 př. n. l. je dobyli Římané a pod jejich vládou obyvatelé sdíleli osudy celé Sicílie i za vlády Ostrogótů, Normanů a všech dalších, až do připojení ostrova k Itálii roku 1861. V roce 1693 byly Syrakusy poškozeny zemětřesením.
Nejstarší část osídlení dnes představuje Staré město (Città Vechcia): Dóm s barokním průčelím, v 7. století vestavěný do opuštěného Minervina chrámu, zbytky Apollónova chrámu a legendární Arethúsina kašna. Daleko větší bývala pevninská část města, zahrnující i dnes pusté pahorky daleko ve vnitrozemí. Na okraji nyní osídlené části se nachází jedno z nejlépe zachovaných řeckých divadel (5. století př. n. l.), římský amfiteátr (3. století n. l.) a především starý kamenolom (Latomia del Paradiso), opředený spoustou pověstí - například umělá jeskyně ve tvaru špičatého ušního boltce (tzv. Dionýsovo ucho). Objekty jsou součástí archeologického areálu s pozoruhodným muzeem.
Poloha a přístup:
Syrakusy se nacházejí v jižní části ostrova Sicílie při komunikaci č. 115 vedoucí z 60 km severněji položeného města Catania. Pohřebiště Pantalica je vzdálena od Syrakus 24 km.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Objekty byly do Seznamu UNESCO zapsány v roce 2005 v kategorii kulturních památek na základě kritérií II, III, IV a VI pod číslem 1200, plocha se neuvádí.

Ravenna

(Early Christian Monument of Ravenna)
Dnes živé průmyslové město (140 000 obyv.) bylo svého času hlavním městem Západořímské říše a základnou římské flotily. Dnes je s mořem spojeno 10 km dlouhým kanálem. Odtud vládli ostrogótští králové; za Theodoricha (493-526) Ravenna prožívala vrcholné období své slávy. Od té doby nastal dlouhodobý úpadek, po dobytí Langobardy roku 751 byla Ravenna provinční město, živořící pod různými vládci; roku 1859 byla připojena k Itálii.
Nejvýznamnější římské a byzantské církevní památky pocházejí z 5.-6. století a jsou spjaté s epochou raného křesťanství.
Kostel San Vitale z první poloviny 6. století představuje mohutnou cihlovou stavbu na osmibokém půdorysu s vnitřními ochozy a nádherně obnovenými byzantinskými mozaikami.
Bazilika Sant´Apollinare Nuovo, postavená rovněž za Theodoricha po roce 500, se 24 mramorovými sloupy z Konstantinopole v interiéru, je vzácným příkladem dobře zachovalé raně křesťanské architektury. Na zdech hlavní chrámové lodi jsou mozaiky z 6. století znázorňující ceremoniální procesí mučedníků (mužů na jedné, žen na druhé straně), kteří přinášejí dary pro Ježíše Krista a Pannu Marii.
Mauzoleum Galla Placidia z roku 440 postavené ve tvaru latinského kříže s valenou klenbou a kopulí nad křížením ukrývá cenné mozaiky na tmavě modrém pozadí - kříž, symboly evangelistů, apoštoly a Krista jako pastýře. Zajímavá je desetiboká rotunda Theodorichova mauzolea z roku 520 z istrijského vápence s porfyrovou vanou (královským sarkofágem) uprostřed.
Jižně od města (asi 5 km) se nachází chrám Sant´Apollinare in Classe z roku 534 s nádhernými mozaikami, považovaný za nejkrásnější a největší kostel v Ravenně.
V Ravenně žil ve vyhnanství a roku 1321 zemřel básník Dante Alighieri ( pochován v hrobce Tomba di Dante).
Poloha a přístup:
Město se nachází v kraji Emilia-Romagna, 115 km jižně od Benátek, se kterými ji spojuje silnice č. 309; z dálnice A 14 (Bologna-Rimini) vede do města odbočka.rychlostní komunikace A 14d.
Zařazení do Seznamu UNESCO:
Křesťanské památky v Ravenně byly do Seznamu UNESCO zapsány v roce 1996 v kategorii kulturních památek na základě kritérií I, II, III a IV pod číslem 788.

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu