Design Cabinet CZ

03.01. 2011

Skleněný pokoj - románová podoba historie brněnské vily Tugendhat

Recenze

Román Simona Mawera inspirovaný osudem brněnské vily Tugendhat zaujme od první věty. Popisuje život novomanželského židovsko-křesťanského páru Liesel a Viktora Landauerových na pozadí tragického osudu mladého československého státu.

Mladí, bohatí, ambiciózní, vzdělaní a po moderním životě prahnoucí brněnští manželé se seznámí s rovněž mladým německým architektem Rainerem von Abtem. Zasvěcený čtenář samozřejmě ví, že jde o manžele Tugendhatovy a architekta Miese van Rohe. V historii architektury orientovaný čtenář bude až do konce románu bojovat se známými historickými fakty a jmény a fabulacemi Simona Mawera. Architektonický popis interiérů, vybavení a stavby vily, jejího okolí a vztah k topografii Brna je precizní (až na nesprávně popsaný materiál židlí Tugendhat a Barcelona, v románě ovšem pojmenovaných jinak, stejně, jako vše ostatní; naštěstí onyxová stěna zůstává stěnou z onyxu). V románě i ve skutečnosti museli manželé Landauerovi (Tugendhatovi) opustit Československou republiku a Brno před nacisty do Švýcarska. Život vily a ústředního skleněného pokoje se s jejich odchodem nezastavil. Přecházel z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátil do majetku československého státu. Vzrušující popis útěku rodiny do Ameriky a všeho temně ponurého, co se mezitím odehrávalo ve skleněném pokoji a ve vile, je protkán historickými fakty.

Román Skleněný pokoj by si jistě měli přečíst všichni studenti architektury a designu, aby si uvědomili, jakým způsobem bývá ovlivněn vznik a zrod těch nejvýznamnějších staveb světové moderní architektury. A jaké štěstí nakonec máme, že se podařilo vilu Tugendhat zachránit a moci se z ní radovat v současnosti i budoucnosti.
Román Skleněný pokoj byl v roce 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.

Simon Mawer, Skleněný pokoj, poprvé publikováno ve Velké Británii v roce 2009, Little, Brown; v ČR vydalo vydavatelství Kniha Zlín, 2009, překlad Lukáš Novák, ISBN 978-80-87162-19-4

 

Lenka Žižková

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu