Design Cabinet CZ

30.10. 2009 - 15.11. 2009

Sklenička vyzvednutá z popela

Výstavy

Prizma života a světla Kotěrovo centrum – Trmalova vila, Praha Výstava Prizma života a světla je věnována nápojovému servisu z roku 1962 skláře a designéra Stanislava Libenského. Výstava se koná ve dnech 30. 11. - 15. 12. 2009 v Kotěrově centru – Trmalově vile. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Stanislav Libenský dokázal spolu se svou manželkou Jaroslavou Brychtovou jako jeden z prvních vytvořit prostupný most mezi dekorativním předmětem s užitnou funkcí a ryze uměleckým dílem - plastikou, jež žije v symbióze s prostorem a světlem. „Stín je světlo a člověk obejme celou plastiku z jednoho pohledu. Síla skla tvoří barvu, úběžník pohledu směřuje do oka. Světlo, které zde vytvoří, to je důvod k práci." Takto se vyjádřila Jaroslava Brychtová k roli, jež hraje světlo u skleněných objektů. Jakmile světelné paprsky do plastiky vstupují, jsou zalamovány, procházejí či odrážejí se, stávají se tak komponentem sochy s téměř dramatickým účinkem. Podobný nadpozemský zážitek nabízela i okna středověkých katedrál či barokní kompozice hrající hru světla a zlacení, spolu s mramorovými skulpturami. Tentýž psychický účin v nás dokáže rozehrát spojení skla, světa a života, jež plastikám tvůrčí ruce dokážou propůjčit. Pro dosažení maximálního výrazu byla dvojicí Libenského/Brychtové užívána zdokonalená technologie pâte de verre. Výhodou techniky byla jak průsvitnost, která zůstala i po slinutí, tak další využití specifických vlastností skla.

V 90. letech vytvářeli Libenský a Brychtová plastiky velkých formátů, jež často hraničily se samotnými možnostmi techniky. V souladu s tvůrčím duchem se pokoušeli neustále posouvat svou uměleckou práci dál, posouvat ji. Tento unikátní nápojový servis byl Pražskou Galerií Českého Skla vyroben ve speciální sérii, kterou je možno si zakoupit v rámci výstavní expozice a odnést si tak unikátní dílo s sebou domůVýstavu kurátoruje Barbora Kolečková, mladá historička a teoretička umění. Na výstavě spolupracuje Kotěrovo centrum s Pražskou Galerií Českého Skla.


Ladislav Zikmund-Lender
ředitel
teoretik umění, kuráto
Více na www.trmalovavila.cz
Speciální prohlídka pro novináře je před vernisáží výstavy dne 29. 10. 2009 v 16.00!
Případně potvrďte účast na l.zikmund@foibos.cz


Výstava je věnována nápojovému servisu z roku 1962 skláře a designéra Stanislava Libenského.
Stanislav Libenský dokázal spolu se svou manželkou Jaroslavou Brychtovou jako jeden z prvních vytvořit prostupný most mezi dekorativním předmětem s užitnou funkcí a ryze uměleckým dílem - plastikou, jež žije v symbióze s prostorem a světlem. „Stín je světlo a člověk obejme celou plastiku z jednoho pohledu. Síla skla tvoří barvu, úběžník pohledu směřuje do oka. Světlo, které zde vytvoří, to je důvod k práci." Takto se vyjádřila Jaroslava Brychtová k roli, jež hraje světlo u skleněných objektů. Jakmile světelné paprsky do plastiky vstupují, jsou zalamovány, procházejí či odrážejí se, stávají se tak komponentem sochy s téměř dramatickým účinkem. Podobný nadpozemský zážitek nabízela i okna středověkých katedrál či barokní kompozice hrající hru světla a zlacení, spolu s mramorovými skulpturami. Tentýž psychický účin v nás dokáže rozehrát spojení skla, světa a života, jež plastikám tvůrčí ruce dokážou propůjčit.
Pro dosažení maximálního výrazu byla dvojicí Stanislav Libenský / Jaroslava Brychtové užívána zdokonalená technologie pâte de verre. Výhodou techniky byla jak průsvitnost, která zůstala i po slinutí, tak další využití specifických vlastností skla. V 90. letech minulého století vytvářeli tito manželé plastiky velkých formátů, jež často hraničily se samotnými možnostmi techniky. V souladu s tvůrčím duchem se pokoušeli neustále posouvat svou uměleckou práci dál, posouvat ji.
Tento unikátní nápojový servis byl Pražskou Galerií českého skla vyroben ve speciální sérii, kterou je možno si zakoupit v rámci výstavní expozice a odnést si tak unikátní dílo s sebou domů

Životopis Stanislava Libenského

Stanislav Libenský se narodil 27. 3. 1921 v Sezemnicích u Mnichova Hradiště. Svá studia zahájil v roce 1937, kdy začal navštěvovat Střední školu sklářskou v Novém Boru a později také v Železném Brodě. V letech 1939 až 1944 získával školení v ateliéru užité malby a výtvarné práce ve skle u profesora Jaroslava Holečka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ačkoliv jeho studium přerušila válečná léta, vrátil se později (1949) zpět na Uměleckoprůmyslovou školu, tentokrát však k profesoru Josefu Kaplickému do ateliéru sklářského výtvarnictví. V této době také započala jeho dlouhá dráha svědomitého pedagoga. Stojí jistě za zmínku, že Stanislav Libenský vychoval více než dvě generace sklářů a na své žáky působil nejen jako nadaný umělec a učitel, ale také jako člověk a přítel. Po několikaletém vyučování (1945-1954) na Střední sklářské škole v Novém Boru se stal ředitelem Střední sklářské škole v Železném Brodě (1954-1963). Smrt Josefa Kaplického a následná nabídka jeho pozice vedoucího profesora ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové byla zajisté velkou zkouškou, jíž se zhostil s bravurou a ateliér vedl až do roku 1987, kdy byl nucen odejít. Vedle kariéry pedagoga se podílel na mnoha tvůrčích počinech spolu s Jaroslavou Brychtovou, která již od 50. let minulého století pracovala v nově vytvořeném Středisku pro uplatnění skla v architektuře při národním podniku Železnobrodské sklo. Spolupráce obou umělců, započatá v roce 1955, pokračovala i po odchodu Stanislava Libenského z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vytvořením vlastního ateliéru, mohla jejich tvorba pokračovat. Umělecká díla Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové lze nalézt v soukromých i muzejních sbírkách v Evropě, Americe i v Japonsku a je nezastupitelnou součástí českého i světového moderního umění.
Ladislav Zikmund-Lender
Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
Více informací na www.trmalovavila.cz

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu