Design Cabinet CZ

03.11. 2009 - 23.12. 2009

Slabikář návštěvníků památek

Výstavy

Hmatová výstava SLABIKÁŘ NÁVŠTĚVNÍKŮ PAMÁTEK - sloh románský a gotický Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8

V Muzeu hlavního města Prahy se představí od 3. 11. 2009 netradiční expozice zaměřená na vnímání hmatem. Výstava, která přiblíží svět architektonických či uměleckých slohů, není zaměřena pouze pro nevidomé a slabozraké, ale i pro běžné návštěvníky, kterým může zážitek z nového vnímání hmoty otevřít nový pohled. Všichni návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost doslova si „ohmatat" románský a gotický sloh.
Podle posledních informací Světové zdravotnické organizace WHO žije ve světě 198 milionů zrakově postižených. V České republice je podle informací Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) evidováno více než 12 000 takto postižených osob. Všem těmto našim spoluobčanům je odepřena možnost vnímat krásu uměleckých děl, architektury i uměleckého řemesla zrakem. Klasické muzejní a galerijní expozice proto nevyhovují a osoby zrakově handicapované zcela vylučují. Již od počátku 90. let minulého století jsou systematicky rozvíjeny snahy zpřístupnit výtvarné umění prostřednictvím hmatových výstav.
Právě v Muzeu hlavního města Prahy proběhla s velkým ohlasem v loňském roce hmatová výstava o pravěké keramice „Začalo to hrudkou hlíny", která následovala po úspěšné výstavě „Šaty dělaj` pračlověka". Muzeum se tak zapojilo do projektu „Díváme se rukama" a plánuje tak několik výstav tematicky zaměřených na archeologii a rozšiřuje výstavní činnost pro zrakově handicapované spoluobčany o témata historická a uměleckohistorická.
Návštěvníci se v expozici SLABIKÁŘ NÁVŠTĚVNÍKŮ PAMÁTEK - SLOH ROMÁNSKÝ A GOTICKÝ seznámí s typickými sakrálními stavbami románského a gotického období. Vystaveny jsou modely půdorysů, celých staveb i detailů: jedná se o stavby, které dosud existují nebo existovaly v minulosti. Zachyceny jsou konkrétní objekty, které dnešní Praha zdědila po předcích. Některé se zachovaly dodnes, jiné byly přestavěny nebo zbořeny, a poznáváme je již jen z fragmentů. To však nemění nic na významu, které měly pro dějiny architektury.
Expozice obsahuje, vzhledem ke možnostem hmatového vnímání návštěvníků, 10 modelů a dvě ukázky typických materiálů. Jsou zde zastoupeny trojrozměrné modely konkrétních pražských sakrálních architektur, trojrozměrné modely jednotlivých typických architektonických prvků, jejichž předlohou byly rovněž konkrétní detaily z pražské architektury, plastické reliéfní modely půdorysů z durafolové fólie, dále ukázky stavebního kamene. Výstavní prostor bude doplněn panely s nákresy románských a gotických architektonických prvků. Jednotlivé exponáty, umístěné v samostatných výstavních stolech s vodicí lištou tak, jak to vyžadují pravidla hmatových výstav, doprovází popisky v Braillově písmu a k jednotlivým exponátům je vydán rozšířený komentář s pomocí zvukového průvodce, doplněného chorálovou hudbou souboru Schola Gregoriana Pragensis.
Dnes již nemůže být pochyb o tom, že výstavy a expozice přístupné nevidomým i jinak postiženým osobám a atraktivní i pro ostatní občany by neměly být ničím výjimečným a je naopak třeba, aby se staly běžnou a přirozenou součástí našeho kulturního života. Právě tento trend, sbližovat nepostižené a postižené občany, sledují pracovníci Muzea hlavního města Prahy a těší se na všechny návštěvníky, jimž chce umožnit bližší a intenzivnější kontakt se sbírkovými předměty a historií vůbec.

Více informací na www.muzeumprahy.cz

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu