Design Cabinet CZ

24.06. 2018

Slou days

Novinky

Nový životní styl

Eliška Nová

Slou days, v anglickém originále Slow Days, také Slow Fashion, je filosofie životního stylu v opozici k současně převládajícímu konzumnímu způsobu života. Způsobu, kdy se bezhlavě nakupuje, příliš často obměňuje, hromadí a posléze vyhazuje. Vše je poměřováno jen ekonomickými parametry a mírou zisku.

U nás se uskutečnil 4. ročník festivalu zaměřeného na propagaci tohoto nového životního stylu (15. – 17. 6. 2018) v 6. poschodí pražského obchodního domu Kotva s nádherným výhledem na historické pražské věže a střechy.

Program byl naplněn přednáškami, workshopy, odbornými semináři a prodejní výstavou vybraných českých drobných výrobců. Také byl vyhlášen další ročník soutěže S Brand, určené etickému podnikání mezi studenty a mladými lidmi.

V současnosti již řada firem, i českých, vyrábí či dováží produkty, které naplňují vize a cíle ve stylu „Slow“. Všeobecně je známý celosvětový projekt Fair Trade, který se netýká jen potravin, ale také udržení tradičních řemesel, upřednostňování přírodních surovin. Ve výsledku podporuje nakupování kvalitních produktů s dlouhodobou užitnou i estetickou hodnotou. Tento rozhodně chvályhodný trend se bohužel nestane přijatelným pro většinu populace z jednoduchého důvodu. Tím je vyšší cena výrobků. I když..., mnohdy postačí, když budeme nakupovat i žít s rozmyslem.

Festival Slou Days zahájila snídaňovým posezením s novináři paní Dominique Peclers z Paříže. Tato charismatická, elegantní pětaosmdesátiletá dáma přes hodinu vyprávěla o svých zkušenostech s projektem Fair Trade, o problematice zachování tradic rukodělné výroby v celém světě, o udržitelné módě. Posledních více než 10 let spolupracuje s argentinskou návrhářkou Adrianou Marina. Ta založila značku Animaná, která má butik v Paříži. Animaná je fair-trade značka, která vyrábí oděvy a bytové doplňky pocházející z argentinské oblasti Patagonia. Byla založena jako sociální podnik na základech všech principů udržitelnosti, ekologie a etiky. Užívané materiály jsou místní provenience. Zpracovává se lamí, vikuní a ovčí srst. Vše je převážně ruční práce, zejména tkaní na domácích stavech. Některé výrobky si účastníci mohli osobně prohlédnout a prozkoumat.

Předpokládám, že pro velký úspěch a ohlas bude festival příští rok opět zde. Vřele doporučuji účast především studentům uměleckých škol a všem, kteří se zajímají o kvalitní design a udržitelné životní tempo.

Více in formací na: www.slow.cz; www.moyomi.com

Foto: autorka

 

 

 

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu