20.03. 2015 - 08.11. 2015
Smrt v muzeu vás rozhodně k smrti neunudí
Výstavy
Výstava Smrt, která je součástí většího projektu Smrt v muzeu Národního muzea, rozhodně netrpí nedostatkem (i těch nejmenších) návštěvníků. A rozhodně je na co koukat. Z některých exponátů ale běhá i mráz po zádech.
Výstavu tvoří rozličné exponáty prezentující vývoj smrti napříč tisíciletími - divák zde může najít zkameněliny trilobitů, mumii malého dítěte z dob starého Egypta nebo ukázky různých druhů smrti z posledního tisíciletí. Autor výstavy Vítězslav Kuželka k výstavě uvádí: „V současné době většina lidí umírá v izolaci, mimo okruh rodiny. Nedostatečná zkušenost se smrtí jiných potom ale vede k šoku a dalšímu zvýšení traumatických pocitů při vlastním umírání." Proto je výstava pojata poměrně edukativním způsobem, kdy i malého návštěvníka citlivě provede historií umírání.
Výstava je rozdělena na několik okruhů. Jedním z nich je část věnovaná smrtelným onemocněním. Mezi exponáty návštěvník najde kostru ženy postižené křivicí následkem nedostatku vitamínu D z 19. století, ledvinové kameny o velikosti palce u nohy nebo rozličné druhy nádorů. Statistika sebevražd v ČR podle způsobu provedení a pohlaví je prezentována formou přehledných grafů, díky kterým se návštěvník výstavy dozví, že nejčastější formou sebevraždy je oběšení. V oddělení kriminalistiky jsou vystaveny vražedné nástroje, mezi kterými kromě břitvy a nůžek najdete i žehličku či paličku na maso. A na vlastní oči se můžete přesvědčit, jak dopadne taková lebka po styku s kovovou tyčí...
Až u barokní rakve s mumifikovaným tělem z roku 1784 jsem si uvědomila pomíjivost života a rychlé střídání generací. Za několik desítek let je možné, že v podobném muzeu bude vystavena kostra člověka pocházející z dnešní doby. Se současností je spojena skleněná vitrína věnovaná dnešnímu stavu pohřbívání - aktuální je především téma uren a jejich moderní zpracování. Pohřební ústav pro tuto část zapůjčil část svých produktů, jako je například biologicko-ekologická urna z rozložitelného materiálu, která se po čase v zemi zcela rozpadne.
Ačkoliv je výstava Smrt obsáhlá a poutavá, výstavní prostory jsou nedostatečné. Jednotlivé okruhy jsou rozděleny do menších částí, kdy se jedná o malé labyrinty, kterými divák bloudí a musí věnovat značné úsilí tomu, aby se v expozici neztratil, příp. aby nějakou část nevynechal. Navíc prostor působí poněkud stísněně, zvlášť když se zde sejde větší počet návštěvníků. Jedná se sice o provizorní řešení Národního muzea, nicméně i tak jsem přesvědčená, že by si tato výstava zasloužila důstojnější zázemí.
Jednotlivé výstavy z cyklu Smrt propojují pražské objekty Národního muzea a představují smrt jako společenský fenomén ovlivňující nejrůznější aspekty lidského života. Aktuálně můžete navštívit výstavu Rituály smrti v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, která zde bude probíhat pouze do 20. září 2015. Hlavní výstava Smrt končí 8. listopadu 2015.
Pro pobavení se podívejte na spot Národního muzea lákající na výstavu - musím uznat, že smysl pro humor zaměstnancům muzea nechybí.
Více informací o celém cyklu výstav najdete na: www.smrtvmuzeu.cz.
Tip na závěr: pokud se rozhodnete vyrazit na výstavu i dětmi, vezměte je rovnou i do čtvrtého patra, kde probíhá výstava Archa Noemova, která prezentuje velmi přívětivým a moderním způsobem přírodovědeckou expozici Národního muzea.
Lenka Kolářová