Design Cabinet CZ

07.02. 2014 - 11.02. 2014

Současný design stolování na Talents 2014 veletrhu Ambiente

Výstavy

Mladí designéři se vracejí ke kořenům a nabízejí nové neotřelé nápady, jak pracovat s keramikou.

Jak chceme jíst, pít, vařit a žít v budoucnosti? Mladí návrháři a designéři vybraní pro sekci Talents v rámci mezinárodního veletrhu Ambiente (hala 4.0) odpovídají na tuto otázku překvapujícími nápady a ještě zajímavějšími produkty. Prezentace své práce zde předvede celkem třináct mladých designérů, čerstvých absolventů uměleckých škol a designérských studií ze šesti zemí. Letošním tématem je Současný design stolování. Dalších osmnáct talentovaných mladých designérů se představí v sekci „Loft" (hala 11.0). Všichni se takto pokusí přitáhnout pozornost vystavujících i návštěvníků veletrhu Ambiente, který se letos (2014) ve Frankfurtu koná ve dnech 7. až 11 února.

Jedním z mladých talentů je Sven Hedrich. Tento německý designér ve své práci nazvané 'definuj mne' prezentuje velmi intuitivní, a přitom vskutku fascinující řešení pro malé byty. Pro celý proces vaření a následné konzumace jídla navrhl šest propojených prvků, s jejichž pomocí jídlo připraví, servíruje i následně uchovává to, co nesnědl. Každý důmyslně tvarovaný prvek má několik funkcí. Cílem tohoto energií nabitého experimentu je rozbít zavedené představy o struktuře a hledat nové přístupy.

Izraelský designér Yonatan Hopp má velmi podobný cíl. Jeho projet nazvaný 'Dedukce: od návrhu k výrobě' se zaměřuje na dynamický vztah mezi keramikou a moderním průmyslovým designem. Díky konceptuálnímu propojení moderní technologie laserového řezání, vyhledavače Google a 3D aplikací mimo jiné vytvořil i sérii miniaturních budov z pásma Gazy. Jako Izraelec má vstup do pásma Gazy zakázán, a proto jsou jeho kartonové a keramické domečky založeny jen na virtuální prohlídce za pomoci 'Google Earth' a jsou výpovědí autora o situaci v tomto problematickém regionu.

Vylepšení

Aby se mohlo ovoce a zelenina dostat na pulty evropských supermarketů, musí splnit náročná kritéria. Do první ligy a do rukou spotřebitelů se potom dostane pouze standardizované jablko, ideálně tvarovaná brambora nebo bezchybná paprika. Dánská studentka designu Renée Boutese pro svou ročníkovou práci rozhodla využít zemědělské produkty, které jsou sice bez problémů konzumovatelné, ale neodpovídají bohužel přísným standardům EU, a proto končí jako potrava pro zvířata nebo materiál ke kompostování. Spolu s kuchařem Williamem Versteegem vytvořili kuchařku plnou receptů vhodných ke zpracování tohoto „třetiřadého" ovoce a zeleniny. Kuchařka je vyvedena na ručním papíře, obarveném zvláštním postupem ovocnými a zeleninovými šťávami. Renée rovněž vytvořila limitovanou sérii nádobí, které je rovněž vytvořeno z ovoce a zeleniny. Svou prací jasně prohlašuje, že veškeré jídlo má svou hodnotu!

Nové využití

Produktová designérka Laura Jungmann se zajímá o udržitelná a životaschopná řešení pro budoucnost. Chce dát relativně nadužívanému pojmu "udržitelnost" nový rozměr. Projekt „nové recyklace" realizovala ve spolupráci s foukačem skla Corneliem Réerem a nazvala ho 'Bottled UP'. Jedná se o kolekci neobvyklých nádob vytvořených z běžných sklenic za pomoci ručního modelování.

Up-to-date

Výroba a zpracování keramiky jsou jedním z nejstarších řemesel lidstva. Mladí avantgardní umělci se pokoušejí předvést toto tradiční řemeslo a materiál v úplně novém světle. Čeští designérští Talents - Jakub Kabát, Adam Železný a Martina Žilová - tuto problematiku uchopili originálně. Martina Žilová vynalezla novou techniku práce se svými kobaltově modrými nádobami, Adam Železný obrátil pozornost k Peru a tradičním technikám a navrhl hrubé nádoby jako projev moderního svobodného přístupu ke stolování a servírování. Tradiční metody vyhovují i jeho kolegovi Jakubu Kabátovi, který pracuje na hrnčířském kruhu a svým artefaktům dodává na originalitě neobvyklý mix použitých materiálů.
Německá designérka Hanna Kruse přistupuje k nádobě úplně jinak. Na veletrhu Ambiente se představí s limitovanou kolekcí krabiček zvaných 'Soe Cup'. Jednoduché, ale elegantní krabičky slouží k vystavení nebo uložení doplňků, šperků nebo i květin a mají drátěný rámeček, který lze použít jako víčko, dno, nebo podložku pro vystavený kousek.

Svým propagačním programem Talents podporuje Messe Frankfurt mladé designéry, kteří se chystají na kariéru ve světě designu. Cílem je propojit tyto mladé lidi s vystavovateli a potenciálními obchodními partnery. Nováčci mají bezúplatně k dispozici výstavní plochu přímo v sekci Talents a pomoci se jim dostane i v plánování, přípravě a samotné realizaci prezentací. Mnozí mladí designéři takto vystavují úplně poprvé v životě a Frankfurt n/M jim dává jedinečnou příležitost si otestovat reakce potenciálních klientů a propagovat své názory a nápady ve vysoce profesionálním prostředí.

Ambiente – jeden z nejvýznamnějších mezinárodních veletrhů svého druhu

Ambiente je jeden z nejnavštěvovanějších mezinárodních veletrhů zboží v segmentu stolování, bytového designu, dárků, dekorací a bytových a nábytkových dekorací.

Ambiente má vynikající pověst špičkové mezinárodní akce nabízející unikátní mix produktů v daných segmentech. Na začátku roku se zde pravidelně sejde více než
4700 vystavovatelů, kteří návštěvníkům podají vyčerpávající a přesvědčivou odpověď na otázku, co bude v tomto a příštím roce vévodit výlohám obchodů. Veletrh každoročně navštíví 140 tisíc nákupčích ze 140 zemí. Těšit se mohou nejenom na zboží, ale i na pravidelné doprovodné akce, propagační bloky pro mladé profesionály, prezentace trendů a udílení cen.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu