Design Cabinet CZ

24.05. 2010 - 20.06. 2010

Soutěž bydlení IQ

Soutěže

Internetový časopis Bydlení IQ (www.bydleni-iq.cz) vyhlásil neanonymní soutěž pro studenty architektury českých vysokých škol na téma bydlení. Do soutěže se mohli přihlásit studenti svým ročníkovým projektem zpracovaným v některém ze tří posledních semestrů (akademický rok 2008-09 a zimní semestr roku 2009-10).

V oblasti bydlení je laická veřejnost schopná architektuře nejlépe porozumět, soutěž na téma bydlení tedy může být jedním ze spojovacích můstků mezi architekty a širokou veřejností. Významnou roli hrají nejenom individuální rodinné domy, ale také úroveň developerských projektů. Jenom osvěta nejširší veřejnosti může vést k tomu, aby klienti dokázali kvalitní bydlení rozeznat. Soutěž by mohla pomáhat osvětlit veřejnosti, v čem spočívají hodnoty kultivovaného prostředí, které by náš život mělo obklopovat na každém kroku.
O bydlení se zajímá především mladá generace, která řeší vlastní bydlení. Právě studenti jí mohou nabídnout zajímavé podněty, jsou věkově této generaci velmi blízko, mají podobné problémy a podobný životní styl.
Do soutěže se přihlásilo 143 projektů, podmínky soutěže splnilo 131 prací od 123 studentů ze šesti vysokých škol. Do finále porota vybrala 20 projektů a udělila 3 ceny a dvě čestná uznání.

Porota pracovala ve složení: Ing. arch. Markéta Cajthamlová, MgA. Ondřej Císler, MgA. Michal Kunc, Ing. arch. Michal Kuzemenský a Ing. arch. Antonín Novák

Vyjádření poroty k soutěži:
„Tématem soutěže byl pohled studentů architektury na problematiku bydlení. Porota hodnotila všechny přihlášené projekty. Ocenila zastoupení téměř všech vysokých škol architektury v ČR a různorodost typů a forem přihlášených projektů.
Porota kladla důraz na souvislost zadání, tedy položené otázky, a na kvalitu odpovědi. Zabývala se podrobně všemi úrovněmi projektu od kontextu stavby, tedy aspekty městotvornými přes vnitřní schéma domů po architektonické detaily.
Výrazným trendem byly úvahy o sociální struktuře návrhů promítnuté do struktury města. Podstatné byly úvahy studentů o struktuře města pro příjemné bydlení, úvahy o měřítku menších sídelních celků."

Výsledky soutěže:
První cena - 40 000 Kč
Petra Krobotová / Norra Guldheden, levné bydlení
Fsv ČVUT Praha / Erasmus, Göteborg, Švédsko, vedoucí práce Mortan Lund a Gert Wingardh

Hodnocení poroty: Pokud se něco povede, tak se vším všudy. Petra Krobotová si vybrala zajímavé zadání, vzrušující lokalitu, v kontextu města zbytkovou a na něj navrhla adekvátní program, alternativní bydlení. V zalesněné strži nad městem stojí skupina dřevěných domů, které oscilují mezi chatou, vilovým domem a komunitním bydlením. Bydlení a domy reflektující přírodní rámec lokality, formou i materiály, mají dobře promyšlené vnitřní schéma, praktické a užitné půdorysy. Stejně dobře je osazena skladba celku z jednotlivých domů. Na podkladě pragmaticky vyřešených úkolů vyniká poetika domů. Mírně zdeformovaný tvar, náznak ledabylosti, zdánlivá nahodilost ve skladbě fasád i celé skupiny domů. Největším kladem celku je samozřejmost, kterou obydlel svah. Když se něco povede, nebývá to náhoda, ale hodně práce, která není vidět. Na zajímavou realistickou otázku byla nalezena adekvátní odpověď.

Druhá cena - 20 000 Kč
Tereza Naarová / Intenzivní nízkopodlažní bytová zástavba Plzeň
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Suchomel

Hodnocení poroty:
Hodnocení poroty: O kvalitách tohoto projektu nebylo v porotě sporu. Projekt intenzivní nízkopodlažní zástavby navazuje na nejlepší příklady koncentrovaného modernistického bydlení (např. Atelier 5, BIG) přičemž reaguje na aktuální stav rozpadu měst, jehož je Plzeň typickým příkladem. Autorka vtiskla projektu několik zásadních kvalit: jedná se o inteligentní městskou strukturu poskytující příjemné bydlení s dostatkem soukromí při zachování vysoké hustoty osídlení. Sídlo má vhodně vrstvenou hierarchii soukromých, polosoukromých a veřejných prostor. Konkrétní architektonická podoba domů je pak velice kultivovaná. Projekt je profesionální, graficky výtečně podaný.

 

Třetí cena - 10 000 Kč
Jiří Žid / Okolí Lucemburské ulice v Liberci
FUA TU Liberec, vedoucí práce Zdeněk Fránek

Hodnocení poroty: Porota ocenila velké nasazení autora. Projekt vykazuje citlivé nakládání s měřítkem, hustotou osídlení, práci s městotvornými principy, vypozorovanými a přetavenými do současnosti, smysl pro vytváření krásného města navzdory strojovému a byrokratickému myšlení. Autor se nebojí bourat, co je ke zbourání vhodné, a zastavět místo hustě. Srovnává různé dostupné přístupy k řešení problému. Výsledkem je celistvý názor na město od širokých vazeb v kraji až po detailní promýšlení obytného prostoru. Porota podtrhuje vzdělanecký podtext autorova přístupu.

Čestné uznání - 5 000 Kč
Petra Sejkorová / Obytný soubor ve Valencii
FA VUT Brno / Erasmus, Valencie, Itálie, vedoucí práce Curro M. Jordá, Ignacio P. Blat

 

Hodnocení poroty: Porota ocenila dva základní fakty: Práci se zahušťováním vnitrobloku a profesionalitu řešení i zpracování. Autorka do prostorově předimenzovaného vnitrobloku postavila další bytový dům. Vložením domu vytvořila urbánní prostory jemnějšího měřítka než ulice a veřejnějšího než dvorek. Hledala něco „mezi" a našla. Nebojím se vstoupit, ale vím, že jsem skoro doma. Kde? V našem společném městě. Tyto polosoukromé prostory svými specifickými vlastnostmi přirozeně podporují obyvatelnost města, identitu...
Projekt je podpořen profesionálním konstrukčním řešením, velice kvalitními půdorysy, a to vše pravděpodobně na základě realistické ekonomické úvahy. Studentský projekt, ale lze si na to skoro sáhnout.

 

Čestné uznání - 5 000 Kč
Jan Veisser / Tři věže - bytový dům Střešovice
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jaroslav Šafer, Zdeňka Němcová

 

Hodnocení poroty: Zkoumání doplnění rostlé zástavby. Proluka v místě, které prolukou nikdy nebylo. Vytipování bodu pro dominantu. Zajímavě položená otázka je půlka úkolu. Rozdělením objemu na tři skoro nezávislé domy dal autor vzniknout jemným urbánním prostorům, které v českém městě chybí. Zároveň se tímto rozčleněním z domu stal svého druhu monument, kterým autor pointoval neexistující náměstí. Kontextem je zástavba z padesátých let, ke které se nově navržené staví partnersky. Vybrat si jako jednu z referencí sorelu chce odvahu. Znečitelnit tuto referenci a ponechat pouze pocit patřičnosti, to už je umění. Skvělá práce s kontextem je hlavní důvod ocenění poroty. Zároveň porota poukázala na ne úplně realistickou úvahu o ekonomii projektu, respektive kritizovala neekonomické prostorové schéma.

Více informací a finalisté soutěže na www.bydleni-iq.cz

Věra Konečná

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu