Design Cabinet CZ

15.02. 2010 - 28.02. 2010

Soutěž pro studenty architektury – Bydlení IQ

Soutěže

Časopis Bydlení IQ  vyhlašuje soutěž pro studenty Fakulty architektury ČVUT Praha, Fakulty architektury VUT Brno, Fakulty architektury Technické univerzity Liberec, Školy architektury Akademie výtvarných umění v Praze, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, oboru architektura Fakulty stavební ČVUT Praha a oboru architektura Fakulty stavební VUT Brno.

Podmínky soutěže

Prvního ročníku neanonymní soutěže se mohou studenti zúčastnit svým ročníkovým projektem (na téma bydlení) zpracovaným v některém ze tří posledních semestrů (akademický rok 2008-09 a zimní semestr roku 2009–10). Do soutěže se studenti mohou mailem přihlásit do 15. února 2010.

Soutěžní projekt odevzdají v digitální podobě (PDF) do 28. února 2010 redakci časopisu Bydlení IQ, nejlépe mailem nebo přes úschovnu.cz (e-mail: konecna.21 (at) gmail (.) com; adresa Věra Konečná, Veletržní 75, 170 00 Praha 7).

Obsah projektu jako při odevzdání ve škole, formát plakát (do velikosti A1), nebo stránkové portfolio.

Připište: jméno, ročník, škola, vedoucí ateliéru, tel. číslo (s finalisty se bude řešit podoba výstavního panelu).

Finanční ocenění vítězných projektů

  • 1.cena – 40 000 Kč
  • 2.cena – 20 000 Kč
  • 3.cena – 10 000 Kč

Porota

  • Ing. arch. Markéta Cajthamlová
  • MgA. Ondřej Císler
  • MgA. Michal Kunc
  • Ing. arch. Michal Kuzemenský
  • Ing. arch. Antonín Novák

Záměr soutěže

Nevalná úroveň kultury bydlení u nás je často dávána za vinu špatnému obecnému vkusu. Myslíme si však, že v tomto směru není velký rozdíl mezi naší zemí a vyspělými státy EU. Rozdíl je spíše v postoji společnosti k architektuře a k práci architektů, v tom, co se veřejnosti jako architektura předkládá. Významnou roli hrají nejenom individuální rodinné domy, ale také úroveň developerských projektů. Jenom osvěta nejširší veřejnosti může vést k tomu, aby klienti dokázali kvalitní bydlení rozeznat. Spolupráce developerů s předními architekty formou soutěží už přinesla v několika případech velmi dobré výsledky.

Mottem naší soutěže by mohla být slova architekta Michala Kuzemenského:

„Do značné míry se teď prodává zboží dvou extrémů. První extrém zastupuje barevné rádijko z čínského obchodu, druhý extrém zastupuje předražené a předesignované rádio Bang&Oluffsen. Těším se, až se developer bude moci opřít o českou společnost – tím pádem začne důvěřovat architektovi a nabídne zákazníkovi nedrahou, pragmatickou a velice užitnou věc. Těším se, až bude naše společnost postavená tak, že začne brát menší zřetel na design návrhu, a víc bude brát na zřetel filosofický základ návrhu.“

Jsme přesvědčeni, že právě v oblasti bydlení je laická veřejnost schopná architektuře nejlépe porozumět, soutěž by tedy mohla být jedním ze spojovacích můstků mezi architekty a širokou veřejností, pomáhala by veřejnosti osvětlit, v čem spočívají hodnoty kultivovaného prostředí, které by náš život mělo obklopovat na každém kroku.

O bydlení se zajímá především mladá generace, která řeší vlastní bydlení. Právě studenti jí mohou nabídnout zajímavé podněty, jsou věkově této generaci velmi blízko, mají podobné problémy a podobný životní styl. Ještě jim však chybí potřebné zkušenosti v projektování. Ačkoliv každý projekt vzniká pod vedením zkušených pedagogů, odborná porota by mohla přinést na jejich práce nový pohled.

Výsledky pravidelné každoroční soutěže spolu s hodnocením odborné poroty by pro mladou generaci mohly být zajímavé a inspirativní.

V současné době je pravidelně pořádáno několik soutěží pro studenty (soutěž společnosti XELLA, Olověný Dušan pro posluchače FA ČVUT apod.), ale žádná se nezabývá přímo bydlením. Rodinnému domu se věnuje soutěž společnosti VELUX, ta je však určena jen studentům středních škol a úzce zaměřena na domy s obytným podkrovím.

Naše soutěž se chce obrátit na studenty v pokročilejší fázi odborného vzdělání a spolu s nimi řešit i závažnější otázky bydlení, jakými jsou například obytné soubory, městská zástavba s bytovými domy, startovní bydlení pro mladé rodiny, ale i bydlení sociální.

Prezentace soutěže

Výsledky soutěže budou vyhlášeny na slavnostním setkání pořadatele, partnerů, poroty, zúčastněných studentů a jejich pedagogů, mediálních partnerů a pozvaných novinářů. Vyhlášení výsledků v prostorách Wine Home (Bílkova 13, Praha-Staré Město) bude spojeno s vernisáží výstavy prací finalistů dne 19. května 2010 od 18.00 hod. Výstava projektů potrvá do 20. června 2010.

Časopis Bydlení IQ bude výsledky soutěže publikovat na svých stránkách v ranních hodinách následujícího dne po oficiálním vyhlášení a v dalších dnech podrobně představí vítězné projekty i další zajímavé práce finalistů.

Partneři soutěže

Partnery naší soutěže se staly firmy, které chtějí spolupracovat s architekty a podporovat českou architekturu.

Somfy, s.r.o., je česká pobočka francouzské společnosti Somfy, která je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro stínicí techniku. Společnost vyvíjí a nabízí systémy dynamické izolace budov, kde fasáda budovy reaguje na okamžité změny počasí a umožňuje kontrolu nad prouděním vzduchu. Venkovní stínění v kombinaci s nočním provětráváním dokáže interiéry před přehříváním ochránit natolik účinně, že chlazení budovy klimatizací nebývá nutné. Automaticky řízená protisluneční ochrana přispívá ke snížení energetické náročnosti budov.

Sídlem mateřské firmy Somfy International je městečko Cluses ve Francii v předhůří Mont Blancu. Firma Somfy v Cluses byla založena již roku 1960. V současné době má společnost zastoupení v 51 zemích po celém světě.

Společnost USSPA, s.r.o., je prvním výrobcem akrylátových masážních bazénů v ČR a současně jedním z prvních výrobců v Evropě. Na rozdíl od běžných bazénů s vysokou energetickou náročností na vyhřívání vody a složitým systémem k vytápění, větrání a úpravě vzduchu uvnitř budovy mají bazény spa a Swim Spa vyvinutý systém izolace skořepiny a ochranného termokrytu, který minimalizuje tepelné ztráty a značně usnadňuje údržbu. Spa jsou navíc primárně uzpůsobeny k celoročnímu provozu v exteriéru. Možnost hydroterapie nebo kondičního plavání i v zimních měsících venku je tak možná za energeticky efektivního provozu při vysokém komfortu užívání.

Na tuzemském trhu působí společnost od roku 1995, řadu let si v oboru masážních bazénů udržuje vedoucí postavení, a to především díky vysoké kvalitě produkce a inovativnímu designu vlastní vývojové a designérské dílny.

Za časopis Bydlení IQ
Ing. arch. Věra Konečná

www.bydlení-iq.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu