07.04. 2020
Spolupráce vysokých škol na výrobě respirátoru CIIRC RP95
Novinky
V době současné koronavirové pandémie studentky a studenti designu v celé republice navrhují, šijí a rozvážejí roušky a na svých nebo školních 3D tiskárnách tisknou v menším množství různé typy ochranných obličejových štítů. Nedostatkové jsou však nejen roušky a štíty, ale pro zdravotnický personál a sociální pracovníky především kvalitní respirátory.
Obdiv si proto zaslouží respirátor CIIRC RP95 nově vyvinutý vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického s přispěním expertů z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni..
Cílem vědců z CIIRC ČVUT bylo vyvinout produkt, který bude možné vyrobit a okamžitě používat kdekoliv na světě. Záměrem bylo využít pro výrobu jak 3D tisk, tak vstřikování plastu do forem, což umožňuje výrobu ve velkém objemu. CIIRC RP95-3D získal certifikaci dle normy EN 140:1999 jako ochranná osobní pomůcka – polomaska – s vyměnitelným filtrem P3. Splňuje stejný či vyšší stupeň ochrany než běžný respirátor filtrační třídy FFP3.
Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni se prostřednictvím Františka Macha a studentů doktorského studia Ondřej Sodomka a Vojtěch Skřivan s podporou dalších kolegů podílela na vývoji respirátoru silikonovým výdechovým ventilem a silikonovým těsněním. Autoři usilovali o to, aby byl respirátor tvarově adaptabilní a dokonale těsný. Veškerý vzduch prochází pouze přes filtry, čímž se zamezuje se průniku virů.
Respirátor je připraven pro tisk na 3D tiskárně HP Multi Jet Fusion, která vytváří materiál bez jakýchkoliv mikropórů. Polomaska je kompletně sterilizovatelná, takže ji bude možné používat opakovaně, stačí ji vydezinfikovat a vyměnit filtrační materiál. Také všechny polymerní částí respirátoru jsou navrženy tak, aby je bylo možné po sterilizaci využívat opakovaně.
Plzeňští vědci hledali správné složení materiálu, aby membrána respirátoru nekladla příliš velký odpor při výdechu, ale zároveň měla dostatečnou tuhost a těsnila při nádechu. U těsnění se pak věnovali materiálu a jeho uchycení na samotnou masku, technologii výroby a návrhu vhodné formy, kterou lze s ohledem na základní myšlenku projektu vytisknout na 3D tiskárně.
Nový respirátor CIIRC RP95 mohou vyrábět jen pracoviště vybavená speciální 3D tiskárnou Multi Jet Fusion. Těch je v ČR osm. Patří k nim i Regionální technologický institut (RTI), výzkumné centrum Fakulty strojní Západočeské univerzity, kde jejich výroba již začala. V nepřetržitém provozu se tak v laboratoři pro virtuální prototyping RTI tisknou skelety, které se následně převážejí na celkovou kompletaci do Prahy.
Do projektu a výroby se již zapojila řada dalších institucí a firem v ČR.
Foto: Sejkot
Zdroj: internet
https://www.ciirc.cvut.cz/cs/covid-2/