Design Cabinet CZ

30.05. 2017 - 25.06. 2017

Štěpán Rous / kutil / design / workshop / společnost / komunita / práce / výroba

Výstavy

Ve výstavním prostoru ateliéru Design keramiky Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vystavuje do 25. června 2017 MgA. Štěpán Rous. Jde o výstavu spojenou s doktorandskou prací Alternativní design / Analýza lidové tvořivosti v oblasti nahrazovaného designu období Československé a České republiky.

V rámci této práce sbírá a dokumentuje předměty kutilských řešení a alternativního designu, mapuje tzv. nahrazovaný design a dokumentuje ho v místech nálezu, přičemž se snaží své nálezy uvést do dějinných souvislostí.  V práci píše „Má fascinace sběrem těchto vyrobených předmětů je podmíněna zájmem o ztracenou výrobu v souvislosti s politickým a sociologickým vývojem ve společnosti.“

V dizertační práci zkoumá také kreativitu studentů v oblasti alternativního designu. Prostřednictvím workshopu testoval studenty nižších ročníků plzeňské střední školy, kdy měli studenti realizovat vlastní nápady s minimem dostupných materiálů. Chtěl zjistit, do jaké míry jsou ještě studenti zhýčkaní dobou blahobytu s možností téměř vše si koupit šikovní a manuálně zruční. A také, jak umějí o tématu přemýšlet. A také, jak na ně může pedagogicky působit. Výsledky workshopu se částečně na výstavě prezentují. Totéž zadání probíhalo v ateliéru Design interiéru na FUD UJEP v Ústí n. L. jako workshop s názvem Zlaté české ručičky. 

 Výstavu doplňují práce „vlastnoručně Štěpánem Rousem vyrobeného designu“. Všechny jsou inspirovány kutilstvím, materiály a jednoduchými technologiemi. Jsou jasné, přímočaré, poctivé, s nekomplikovaným konstrukčním řešením. Jsou účelné, praktické, vtipné, hezké. Štěpán Rous patří k lidem, kterým hraje jakýkoliv materiál v rukou a umí je poslouchat. Dokonale ovládá řemeslo, materiály a technologie zpracování.

Štěpán Rous prošel učňovským oborem jako dřevomodelář, později na Soukromé střední uměleckoprůmyslové škole v Písku jako restaurátor a konzervátor, bakalářem se stal v Ateliéru přírodních materiálu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, magistrem se stal v Ateliéru průmyslového designu na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Semestrální stáž v oboru Průmyslový a nábytkový design absolvoval ve Finsku.

Profesně prošel truhlářstvím Jaroslav Rous, restaurátorskou dílnou na starožitný nábytek H+N, od roku 2006 má i vlastní samostatnou činnost jako nábytkový designér s truhlářskou výrobou. Na Alma Mater se vrátil jako odborný asistent do ateliéru Design interiéru. Působil i ve středoškolském odborném školství na plzeňské Střední odborné škole obchodu, užitého umění a designu, kde je garantem oboru Design interiéru.

Jako pedagoga i designéra ho zajímá mj. ekologická a ekonomická udržitelnost, životnost produktů, plýtvání, recyklovatelnost, alternativní design, kutilství jako sociální aspekt, lidová kreativita a sociální, sociologické, geopolitické a politické vazby.

Lenka Žižková

Výstavní prostor Ateliéru DK, Tovární 20, Dubí 2

Vstup volný

Otevřeno vždy ve středu od 10 hodin do 18 hodin.

foto: Pavel Jarkovský

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu