Design Cabinet CZ

11.01. 2012 - 29.02. 2012

Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary vystavuje v Dubí

Výstavy

Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary je škola s více než stoletou tradicí. Poskytuje vzdělání v několika uměleckých i technických, maturitních i učebních oborech.

Svým zaměřením je v kraji jedinečná, pro některé obory i v celé České republice. Disponuje kvalitním technickým vybavením pro výuku odborných praxí, pro výuku výpočetní techniky a propagační grafiky. Žáci mohou volit z nabídky cizích jazyků (angličtina, němčina) a na škole studovat i dva cizí jazyky. Studium oborů je dvouleté a tříleté zakončené závěrečnou zkouškou s výučním listem nebo čtyřleté zakončené maturitní zkouškou. Absolventi všech oborů se mohou uplatnit v soukromém i státním sektoru, nebo mohou pokračovat ve studiu na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole. Pro absolventy příbuzných učebních oborů škola zajišťuje tříleté dálkové maturitní studium.

Škola poskytuje středoškolské vzdělání v těchto oborech:
Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu
Grafický design
Užitá fotografie a média Aplikovaná chemie
Technologie silikátů
Ekologie a životní prostředí
Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla
Výrobce a dekoratér keramiky

Vznik školy je spjat s jižní Moravou - tradiční oblastí keramické výroby. V roce 1872 byla založena ve Znojmě jako první keramická škola zemí koruny české. Studenti byli z celých Čech, ale i z Rakouska. Škola se úspěšně rozvíjela až do počátku 20. století, kdy první světová válka a hlavně výrazný rozvoj výroby porcelánu na Karlovarsku, a tím pokles odbytu keramiky ovlivnil negativně zájem o studium na Moravě. Proto po dohodě úřadů a svazu výrobců porcelánu bylo rozhodnuto o přestěhování školy do Karlových Varů. K tomu došlo v roce 1922. Bylo převezeno veškeré vybavení školy a také přesunuto vedení školy a většina pedagogického sboru. Město se však bránilo trvalému umístění školy uvnitř Karlových Varů vzhledem k peci na výpal porcelánu, a proto bylo rozhodnuto o postavení nové budovy v tehdy samostatném městě Rybáře. (Tento sídelní útvar je však původní osada na břehu Ohře existující ještě před založením Varů). V roce 1924 byla dostavěna a dána do užívání moderní, perfektně vybavená budova školy propojená s obytnou budovou pro ředitele a pedagogy. Vyučovací jazyk byl zpočátku německý, ale byla povinná výuka českého jazyka. Škola velmi úspěšně zahájila činnost ve Varech. Druhá světová válka nepřispěla rozvoji školy. Po válce nastala výměna obyvatel Sudet a s ní stoupl význam a potřebnost školy pro zajištění kvalifikovaných odborníků pro porcelánky.

Prakticky z téhož důvodu byla v roce 1947 byla založena ve Staré Roli Učňovská škola pro urychlenou přípravu kvalifikovaných dělníků do porcelánek. Teoretická výuka probíhala ve Staré Roli, odborný výcvik v závodech Karlovarského porcelánu. Transformacemi školské soustavy se stala Středním odborným učilištěm keramickým a byla součástí Karlovarského porcelánu - jako jeden ze závodů. Sídlo školy bylo v budově bývalé porcelánky, přestavěné pro školské účely.

Škola v Rybářích byla zaměřena na maturitní obory, starorolská na dělnické kvalifikace, obě pro potřeby výroby porcelánu. V průběhu 2. poloviny 20. století byly v Rybářích otevřeny nové obory - stavebnictví a chemie a byla provedena přístavba školy. Počet žáků byl v Rybářích okolo 500 - pro všechny obory, a ve Staré Roli se pohyboval okolo 600 pro keramické obory. Všichni absolventi našli uplatnění.

Poslední dekáda minulého století byla pro obě školy poznamenána postupným poklesem zájmu o keramické obory. Ve Staré Roli byly otevřeny sklářské obory pro potřeby sklárny Moser, a v Rybářích grafika, později i fotografie. V roce 2006 rozhodl Karlovarský kraj o sloučení těchto škol a ukončení stavebního oboru, který ale měl dobrou úroveň, zájem žáků a i tradici.

Výstava probíhá ve výstavní síni FUD UJEP Tovární 50, 417 02 Dubí 2

Více informací na www.spskkv.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu