Design Cabinet CZ

26.04. 2010

Světový den duševního vlastnictví

Recenze

26. duben

Lidé jisté povědomí o duševním vlastnictví mají - ať už jde o autorské právo, patenty, průmyslový design či ochranné známky. Většina z nich ale vnímá toto téma z pohledu obchodu nebo práva s malým dopadem na jejich vlastní životy. To bylo důvodem, proč WIPO (Světová organizace duševního vlastnictví) vyhlásilo v roce 2000 první Světový den duševního vlastnictví, a to 26. dubna, v den, kdy v roce 1970 vstoupila úmluva ustavující WIPO v účinnost. Každý rok tak WIPO a jeho členské státy (mezi které patří i Česká republika) slaví tento den prostřednictvím nejrůznějších akcí a kampaní, jejichž cílem je zvýšit povědomí společnosti o tom, co duševní vlastnictví skutečně znamená, a ukázat, jak systém ochrany duševního vlastnictví podporuje nejen rozvoj hudby, umění a zábavního průmyslu, ale produktů všech oborů a technologických inovací.

V oblasti duševního vlastnictví realizuje Mezinárodní obchodní komora v České republice (ICC ČR) pod záštitou premiéra Jana Fischera projekt ORIGINAL. Partnery projektu jsou například Úřad průmyslového vlastnictví, Policie ČR, Generální ředitelství cel či Ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2009 došlo v rámci tohoto projektu k vyškolení pracovníků všech živnostenských a obecných úřadů na problematiku dodržování a prosazování duševního vlastnictví. Ve spolupráci s advokátní kanceláří Noerr zpracovala ICC ČR pro Ministerstvo průmyslu a obchodu Analýzu dosavadní realizace Akčního plánu vlády ČR proti pirátství a padělatelství. Analýza vymezuje problematické oblasti dodržování a prosazování duševního vlastnictví, kterými jsou především nedostatky při kontrolní a sankční činnosti státní správy, nedostatky při soudním vymáhání práv duševního vlastnictví, dále pak poukazuje na specifický problém v České republice - stánkový prodej. Dále analýza hodnotí plnění úkolů, které akční plán stanovuje jednotlivým ministerstvům zodpovědným za problematiku duševního vlastnictví. Výstupem Analýzy je návrh, aby byl dosavadní akční plán vlády nahrazen strategií vlády pro boj proti pirátství a padělatelství pro roky 2010 - 2015, jež by k vytvoření konkrétních akčních plánů zavázala jednotlivé kompetentní orgány veřejné správy v jednotlivých pilířích:

-technicko-legislativní pilíř, zabývající se úpravou nejen právních předpisů a legislativy, ale také příslušných procesů či metodik práce;
-technologický pilíř, zabývající se výkonem konkrétní služby, spoluprácí se soukromým sektorem/s vlastníky práv, mezirezortní a mezinárodní spoluprácí, jakož i nástroji pro sdílení a výměnu informací;
-PR pilíř, zabývající se komunikací s veřejností a zvyšováním povědomí o této problematice.

Kromě přijetí některých opatření v legislativní oblasti je však třeba pro dosažení stavu, kdy duševní vlastnictví je celou společností respektováno, vést aktivní kampaň proti porušování práv duševního vlastnictví a prezentovat dopady této problematiky a výsledky projektu veřejnosti. Hlavním bodem celé kampaně jsou webové stránky www.respektujioriginal.cz, které byly spuštěny v lednu roku 2010. Motto „respektuji originál" se zároveň stalo logotypem pro komunikaci, jejímž cílem je vyvolat celospolečenskou debatu o problematice duševního vlastnictví.
Mezinárodní obchodní komora také vydala zprávu Intellectual Property Roadmap for Business and Policy Makers, která přináší unikátní přehled o vývoji v oblasti politiky duševního vlastnictví pro rok 2010, včetně doporučení různých opatření, která by měli přijmout jak podnikatelé, tak vlády jednotlivých zemí po celém světě.
V roce 2010 bude ICC ČR usilovat o to, aby se problematika práv duševního vlastnictví stala po parlamentních volbách součástí programového prohlášení nové vlády. S partnery projektu se ICC ČR mimo jiné zaměří na možnosti prosazení navržených technicko-legislativních opatření a povede diskuzi o efektivním sdílení informací týkajících se práv z duševního vlastnictví mezi jednotlivými kontrolními orgány a dalšími subjekty.

Více informací na www.respektujioriginal.cz

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu