26.10. 2017 - 26.10. 2017
Sympozium experimentální architektury #3
Workshopy a semináře
Mimořádně silná sestava předních architektů z USA a Evropy se ve čtvrtek 26. října sejde v pražském Kině Světozor v pražské Vodičkově ulici 41 na mezinárodním Sympozium experimentální architektury.
Sympozium, které je veřejně přístupné, se koná v rámci stejnojmenného bienále a navazuje na výstavy Galerie Jaroslava Fragnera a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V 9 hodin jej zahájí přednáškou Patrik Schumacher, lídr Zaha Hadid Architects. Mezi dalšími výraznými architekty, s jejichž přednáškami se české publikum setká vůbec poprvé nebo po dlouhé době, jsou Wolf D. Prix, spoluzakladatel vídeňského studia Coop Himmelb(l)au, a Ben Van Berkel, který vede nizozemský ateliér UNStudio. Posledních 80 vstupenek je možné zakoupit v pokladně Kina Světozor nebo online na http://bit.ly/2hHyRV5 .
Experimentální architektura je alternativou k většinové výstavbě. Využívá nové technologie a inspiruje se zejména přírodou a mikrosvětem (např. strukturou lastur či krystalů). Nepředstavuje však pouze prototypy či vize, ale rovněž stavby, které se často stávají oblíbenými ikonami vzbuzujícími zájem široké veřejnosti právě svými tvary. Mezi realizacemi nalezneme veřejné stavby jako muzea, galerie, vědecká centra, školy, nádraží, letiště, ale také administrativní budovy či bydlení (stanice dráhy v Innsbrucku, budova přístavní správy v Antverpách, automobilka BMW v Lipsku, ekonomická univerzita ve Vídni, muzeum dopravy v Glasgow, pavilon galerie Serpentine v Londýně atd.).
Ředitel britské kanceláře Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher vystoupí s přednáškou The Zaha Hadid Legacy: Past, Present and Future, se kterou nás seznámí s duchovním odkazem slavné architektky a současnou tvorbou ateliéru ZHA. Jeho kolega a kurátor výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera Jakub Klaška naváže na téma výstavy ZHA: Unbuilt (Nepostaveno) a uvede tvůrčí procesy a principy ovlivňující vznik projektů různých konceptů a typologií. Třetím zástupcem britské kanceláře ZHA na sympoziu bude Shajay Bhooshan, vedoucí výzkumu v Zaha Hadid Architects – CODE, který popíše vývoj nových konstrukcí prostřednictvím počítačového navrhování.
Zakladatel renomované nizozemské kanceláře UNStudio Ben van Berkel představí projekt pro Arnheim – územní studii ústřední části města spolu s návrhem nového vlakového nádraží Arnheim Central. Dalším hostem z Amsterdamu bude hlavní inženýr Filippo Gilardi ze studia MX3D, které vyvíjí most vyráběný technologií 3D tisku.
Architekt Preston Scott Cohen vyučuje na Harvard School of Design a zároveň vede vlastní praxi, se kterou realizoval mnohé významné budovy jako například Muzeum umění v Tel Avivu, budovu Taubman College univerzity v Michiganu, které jsou známé svou geometrickou pestrostí nezakládající se na klasické tektonice. Profesor, teoretik a praktikující architekt David Ruy působící na prestižní SCI-Arc v Los Angeles v Kalifornii přispěje do diskuze filozofickým zamyšlením The Technological Substrata of Fictional Realities.
Moritz Dörstelmann se věnuje výzkumu na Institutu počítačového navrhování ve Stuttgartu, kde se podílí na každoročním experimentálním pavilonu. Vystoupí s přednáškou o vlivu technologií na vizualitu konstrukcí Performativity and material self-expression. Německý architekt a experimentátor Michael Hansmeyer bude ve svém příspěvku Tools of Imagination prezentovat nutnost uplatňování nových tvůrčích nástrojů v procesu navrhování.
Legenda avantgardní architektury Wolf D. Prix představí specifické přístupy svého studia Coop Himmelb(l)au k projektování budov od 60. letech do současnosti. Na příkladech několika budov popíše různé názory na tvorbu architektury. Kristina Schinegger působí na univerzitě v Innsbrucku a zároveň vede architektonickou kancelář soma architecture ve Vídni, se kterou realizuje experimentální projekty různých měřítek – od výstavních pavilonů po administrativní budovy.
program:
08:00 – 08:45 otevření sálu
08:45 – 09:00 uvítání
09:00 – 10:00 Patrik Schumacher
10:00 – 10:30 Shajay Bhooshan
10:30 – 11:00 Jakub Klaška
11:00 – 12:00 Michael Hansmeyer
12:00 – 13:00 oběd
13:00 – 14:00 Ben van Berkel
14:00 – 15:00 David Ruy
15:00 – 16:00 Preston Scott Cohen
16:00 – 16:30 Filippo Gilardi
16:30 – 17:00 odpolední přestávka
17:00 – 18:00 Wolf D. Prix
18:00 – 18:30 Kristina Schinegger
18:30 – 19:00 Moritz Dörstelmann
19:00 – 19:30 uzavření sálu
Vstupné je 300 Kč pro studenty a 600 Kč pro dospělé.
Vstupenky k dispozici na pokladně Kina Světozor, Kina Scala, Kina Aero, Bio Oko, Bio Central nebo na www.kinosvetozor.cz.
Více informací na www.eabiennial.cz a www.gjf.cz
Připojené soubory
- experimentální architektura 3 - (343 kB)