06.11. 2016
Těžké obráběcí stroje se zvířecí duší
Novinky
Mnohatunové a obří obráběcí stroje z TOS Kuřim u Brna navržené brněnským designérem a vedoucím pražského ateliéru průmyslového designu na Fakultě architektury ČVUT Martinem Tvarůžkem představily světu novou myšlenku.
Jejich technické názvy zkratek a čísel budou doplněny o jména zvířecích kamarádů, kteří zemřeli na rakovinu. Martin Tvarůžek navrhuje tyto industriální mamuty s tím, že nejde jen o tuny oceli, ale pojí se k nim i lidské a zvířecí příběhy a emoce. Při jednom z návrhů pro TOS Kuřim mu onemocněl rakovinou jeho kocour Cíca. Martin o jeho život začal zápasit společně s ním a dojížděl proto s kocourem z Brna na ozařování do Vídně. Pak přišel s touto nečekanou myšlenkou nazvat navrhovaný stroj po kocourkovi za vedením společnosti TOS Kuřim. A to ji přijalo. Jejich obráběcí stroje tak ponesou poselství, že i rakovina zvířat je léčitelná. A že bychom měli napomáhat tomu, aby naši zvířecí druhové mohli prožívat plnohodnotný zvířecí život společně s tím naším lidským.
První z těchto strojů, 170 tunový TOS FRU Zojka, nese jméno po kočce rusko-francouzských majitelů, kteří pomáhali Martinovi s léčbou jeho kocourka. Vedle nerezového nápisu lze vypozorovat stylizaci bílých kočičích vousků na dominantním vřeteníku.
Druhá z obřích mašin TOS FSQ Zipi představená na strojírenském veletrhu nese jméno po jezevčíkovi z Lanškrouna.
Lidské city a vztah ke zvířatům se tak dostaly na pole, kde bychom je běžně nečekali. Martin Tvarůžek, který vede nejen ateliér na FA ČVUT, ale přednáší o designu a jeho významu pro průmysl i firmám a strojírenským podnikům, s příběhem svého kocourka seznamuje designéry, obchodníky i kapitány průmyslu. Důležité je, že na toto poselství slyší.
LŽ