Design Cabinet CZ

02.05. 2016 - 08.05. 2016

10 projektů, které by vám na Prague Design Weeku rozhodně neměly uniknout

Festivaly a veletrhy

V pondělí jsem se vydala do Kafkova domu shlédnout už třetí ročník Prague Design Weeku – otevírací doba je tam až do 22hodin, takže jsem měla dost času vše si důkladně prohlédnout a tady je mých top 10, kvůli kterým rozhodně stojí přehlídku navštívit.

V pondělí jsem se vydala do Kafkova domu shlédnout už třetí ročník Prague Design Weeku – otevírací doba je tam až do 22hodin, takže jsem měla dost času vše si důkladně prohlédnout a tady je mých top 10, kvůli kterým rozhodně stojí přehlídku navštívit.

Lípa

Když se řekne český suvenýr, co si představíte? Becherovku, tričko s nápisem „Prague“, nebo snad ruskou matrjošku? Lípa na to jde ale od lesa. Vyrábí produkty od hrnečků, přes polštáře, vína a čokolády až po dřevěné hračky pro děti. Vše navrženo i vyrobeno v Česku a propojené symbolem Čech – lípou… a hlavně příběhem. Dřevěné misky vyrábí řezbář ve své malé dílně v podhůří Jizerských hor a koberečky jsou tkané lidmi se zdravotním postižením z neziskové organizace Domov Ráček. Každý předmět, který zde najdete, má svůj krásný příběh, který určitě stojí za to objevit.

Stehlík design

Rodinná firma Stehlík design se zabývá výrobou drobných porcelánových předmětů. Sbírka zvířátek – broží imitujících origami je už nyní opravdu rozrostlá. A k těmto do detailu propracovaným šperkům nyní přibyly i porcelánoví motýlci pro zvláštní příležitosti.

Paletky

Ateliér Paletky už od roku 2013 zachraňuje dřevěné palety a vyrábí z nich nábytek, zařizuje kanceláře a kavárny a sem tam i městské sauny. Novinkou, kterou představují na Prague Design Weeku je barový pult, jak jinak než z recyklovaných palet. Nicméně snad poprvé je zde dřevěná deska nahrazena měděnou, která dodává stolu na eleganci. A nutno říct, že mu opravdu sluší.

Hang Bike

Držák na kolo a zároveň interiérový doplněk – to je Hang Bike z dílny Martina Foreta. Zatím je vyrobených jen pár kusů a sériová výroba se teprve chystá. Držák ve tvaru srdce je z kovových tyček, které jsou na místech, která se dotýkají kola, pogumovaná a tak chrání kolo před poškrábání. Pokud kolo z věšáku sundáte, zůstane vám na zdi elegantní geometrický motiv srdce, které funguje sám o sobě jako netradiční bytový doplněk.

              

Uashmama

Se zajímavou instalací se předvedla toskánská značka Uashmama mezi jejíž portfolio patří hravé sáčky, kabelky, batůžky a další doplňky z pratelného papíru. Díky složení, které je tvořeno z 98% celulózu a ze 2% latex jsou Uashmama produkty šetrné k přírodě. Na pytlících, které jsou na první dotek opravdu pevné, mě nejvíce bavily možnosti, na které se dají využít – jednak klasicky jako kabelky, kosmetické taštičky nebo i jako květináče.

Kaa-wa

Pro opravdové milovníky kávy nadesignovala šperkařka Anna Steinerová kolekci inspirovanou kávovým zrnem. Jemné šperky, ve kterých zrnko objevíte až na druhý pohled, o to víc ale probudí vaši zvědavost. Ve spolupráci se spisovatelem Jiřím Dvořákem, jehož texty najdete na krabičkách a pohlednicích Kaa-wa a s ateliérem NaPOLI, kteří se starají o grafický design projektu, tvoří zajímavé uskupení propojující design, ilustraci a příběhy.

Kreativní zóna DEPO 2015

DEPO 2015 vzniklo v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. V jeho „vnitřnostech“ se rozjíždějí zajímavé start-upy, setkává se zde komunita kreativců, umělců a inovátorů. Díky vybaveným ateliérům tady můžete za menší poplatek využívat veškeré profesionální vybavení dílen. A pokud nejste kutil od přírody, nakopnou vás tvůrčí workshopy vedené odborníky, se kterými si tu vyrobíte třeba svoji první židličku nebo jelena.

Knihovna materiálů matériO

V místnosti Knihovny materiálů matériO bylo jasné heslo: „Dotýkat se dovoleno!“ V rámci instalace jsou zde představeny materiály, které vznikly díky šikovným řemeslným rukám. Lidské ruce, které v některých oblastech stroje ještě nemohou nahradit, vytvořily širokou škálu materiálů, které jsou na dotek hebké, vrásčité, pichlavé a všelijaké.

Back Home

Back Home je projekt studentů Ateliéru produktového designu vedený Janem Čapkem a Ateliéru keramiky pod patronací Antonína Tomáška na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studenti měli navázat spolupráce s lokálními řemeslníky a dílnami. Z této spolupráce vzešlo několik zajímavých produktů, namátkou například dřevěný penál pro truhlářskou dílnu pana Raka s designem od Denisy Vaníkové, kartáče Tomáše Rejmona pro kartáčnictví pana Zahálky, misky na zubní protézy Miroslava Ďuríka nebo kolekce zesilovačů na mobilní telefon vyrobený z kazových trubek Veroniky Švábeníkové. Výstava kurátorsky vedená Ivou Tattermuschovou měla svou premiéru před necelým měsícem v Miláně a nyní se prezentuje v Kafkově domě.

Nalejto

Ze studentských projektů zde nesmím opomenout skupinu, kterou založily studentky z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Studio se zaměřuje především na předměty denní potřeby, které upotřebíte hlavně v kuchyni, ale v jejich portfoliu najdete i světla, hračky a šperky. Je skvělé pozorovat vývoj, kdy na každé designérské přehlídce můžete obdivovat (a nakoupit) novinky, kterou zde představuje například rozpraskaná mísa, která vám na první pohled evokuje bochník chleba. Jedná se experimentální objekt vytvořený z porcelánového prachu a bez jakékoliv nosné konstrukce.

Více fotek z Prague Design Weeku najdete tady.

Prague Design Week
2. – 8. 5. 2016
Kafkův dům
Náměstí Franze Kafky 3, Praha

 

Lenka Kolářová

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu