Design Cabinet CZ

21.01. 2015 - 15.03. 2015

Umprum 2014

Výstavy

Vysoký čas spojování odlišeného a horlivého skládání do vrstev

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové se v lednu po roce opět vrátí do Veletržního Paláce v Praze, aby ukázali, jaký byl jejich pracovní rok 2014. Výstava Umprum 2014 s podtitulem Vysoký čas spojování odlišeného a horlivého skládání do vrstev je pravidelnou prezentací všech školních ateliérů.


Letos vybírala práce trojice kurátorů Cyril Říha, Roman Brychta a Vít Havránek. Mezi vybranými studenty zaujme například Alena Hájková z Ateliéru skla. Bude vystavovat diplomovou práci Demodocus, která je zaměřená na pochopení světa nevidomých. Hlavní inspirací je haptické vnímání člověka, kde platí odlišné hodnoty.Hlavní částí je nápojový set, který je zaměřen na usnadnění používání sklenic nevidomými a jejich lepší orientací při stolování. Toho je dosaženo upravenou proporcí sklenic s drobnými haptickými prvky.


Adéla Fejtková z Ateliér K.O.V. se nadchla v minulém roce šedou litinou, specifickým materiálem, který je velmi pevný a prakticky nezničitelný. Vznikla v něm tajemná kolekce svícnů Hybridy.


Jednoduchý a minimalistický dřevěný věšák Šup Šup představí na výstavě Eduard Hermann z Ateliéru produktového designu.Eduard vytvářel jednoduché modely věšáků ze špejlí a gumiček a tak postupně objevil, že se dá "skládat" jednoduchým roztažením tyčí od sebe čl k sobě. Hodí se do každého interiéru a zároveň unese ohromnou zátěž oblečení.
Ve stejném ateliéru studuje Lukáš Kuba. Lukáš spolupracoval s tradiční českou firmou Tonak, která vyrábí klobouky. Výsledkem je originální klobouk vycházející ze vzoru německých válečných helem.


Na dlouhodobou spolupráci Umprum s automobilkou Škoda Auto navázal Lukáš Řípa z Ateliéru průmyslový design. Jeho hlavním cílem byl návrh dopravního prostředku na zadané téma Ekomobilita pro udržitelné město, a zároveň Automobil jako socha (parkoviště jako galerie). Celá diplomová práce je zaměřena na konkrétní město, a to na Mladou Boleslav, ve které automobilka sídlí, a město tak musí řešit mnoho problémů, které se zdejší dopravou souvisejí. Navržený systém bere v úvahu i interakci spotřebitele s produktem a navádí uživatele k zodpovědnosti za jeho užívání. Jeho vize nese název Uzpůsobeno městu budoucnosti (Fit to Future City).


Michael Tomalík a jeho křeslo Idol zařadil prestižní časopis o designu DOMUS mezi deset vrcholů studentského designu roku 2014. Inspiraci našel ve vlastním dětství.


Výstava proběhne ve Veletržním paláci, Dukelských hrdinů 530/47, Holešovice, 170 00 Praha 7 ‎ve dnech 21. ledna až 15. března 2015.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu