Design Cabinet CZ

13.01. 2014 - 24.01. 2014

Užtotaje - Výstava klausur Průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT

Výstavy

Vybrali jsme projekt: Wave; autorky: Monika Pacíková a Kristina Liaskovskaia

Navržený koncept v sobě slučuje dvě funkce: samostatná stanice generující elektrickou energii a zároveň bójka zaměřená na sběr informací. Bójka vyrobenou energii využívá pro sběr dat jako meteorologická stanice a zjišťuje stav vody v okolí. Výroba elektrické energie funguje na principu lineárního magnetu. Tento princip výroby energie je výkonnější než výroba pomocí větru nebo slunce či energie vyrobená pomocí přílivu a odlivu, protože vlny jsou na moři stále. Pro výrobu energie postačí i jen malé vlny, tudíž funkci neovlivňuje průběh počasí. Ztráty při výrobě jsou minimální, až 85% pohybu je přeměněno na elektrickou energii.


Bójka se skládá ze dvou hlavních částí: pohyblivé - plováku a ukotvené - tyče. Bójka vyrábí energii vertikálním pohybem plováku po tyči. Na konci tyče pod hladinou moře je připevněn ještě jeden pomocný plovák, díky kterému tyč zůstává ve stejné poloze a nechává kotvící lano napnuté. Plovák, ve kterém je umístěna cívka, je nadnášen vlnami. Vzdouváním cívky v plováku po magnetu, umístěném v tyči, se vytváří proměnné magnetické pole. Při každém projetí cívky oblastí magnetu, se magnetické pole změní, a tím se indukuje elektrické napětí. Část vyrobené elektrické energie je ukládána do záložních baterií umístěných ve střední části bóje.


Funkcí bójky je tedy vyrábět elektrickou energii pro svůj vlastní chod, což obnáší světelnou signalizaci, záznam počasí, měření síly větru, velikosti vln a kontrolu stavu vody. Bojka je snímána pomocí GPS, předává tyto důležité informace a zveřejňuje je na speciálním webu, kde jsou dostupné všem. Síť těchto bójí tvoří ucelený systém monitorování stavu mořské hladiny a jejího okolí.


Konstrukce bójky je jednoduchá, a tudíž i lehce sestavitelná. Nabízí široké pole působnosti, protože pro její umístění nám stačí hloubka pouze 15 metrů. Instalace bójky začíná jejím přivlečením za lodí. Na vybraném místě stačí shodit závaží a zaměřit délku lana. U tohoto postupu nezáleží na tvaru mořského dna a ani není potřeba složitého zabetonovávání do dna moře či jiných podmořských prací.


Přijďte se podívat na Fakultu architektury ČVUT na klausury studentů oboru Průmyslový design do 24. ledna 2014!


FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 - Dejvice

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu