Design Cabinet CZ

23.04. 2012 - 23.04. 2012

Vienna design week

Workshopy a semináře

Loni na podzim se konal vídeňský týden designu.

Vienna design week

Loňského podzimního vídeňského týdne designu se zúčastnilo 46 subjektů včetně škol a významných muzeí (Uhrmuseum, Hofmobiliedepot, MAK). Většina z nich má sídlo uprostřed města, hlavním těžištěm festivalu byl tentokrát druhý vídeňský okrsek.
Odborná i laická veřejnost měla možnost shlédnout přibližně stovku výstav, instalací, rozhovorů a prezentací. Vedle renomovaných tvůrčích týmů a firem se festivalu zúčastnili i začínající designéři. Pozornost byla zaměřena na produktový design v celé jeho různorodosti, jako nedílnou součást hmotného prostředí se zdůrazněním problematiky recyklace a ekologie. Významné zastoupení tu tedy měl i nábytek.

Centrem byl vídeňský Stillwerk

Stillwerk je součástí sítě evropských designcenter - konceptu obchodních domů životního stylu. V provozu jsou již čtyři podobné objekty: ve Vídni, Hamburku, Berlíně a Düsseldorfu. Pod jejich střechami našlo místo 150 obchodů špičkového designu, galerie, restaurace, obchody zdravé výživy a péče o tělo. K dispozici je zboží 1000 evropských a světových značek. Stillwerk vydává vlastní studie trendů a magazíny s aktuální nabídkou a budova v Hamburku poskytuje na webu dokonce i virtuální návštěvu.
Vídeňský Stillwerk na adrese Pratersternstrasse 1 v již zmíněném druhém vídeňském okrsku postavený podle projektu světoznámého francouzského architekta Jeana Nouvela byl uveden do provozu 4. prosince předminulého roku. Na čtyřech podlažích výškové budovy se 200 parkovacími místy v suterénu lze navštívit například prodejny známých firem Bretz, Rolf Benz nebo SieMatic, další prodejci zde nabízejí špičkový design předních firem jako je Vitra, Paola Lenti, Walter Knoll a lze tu koupit i křesílko Merano navržené Alexandrem Gufflerem pro firmu TON oceněné Red Dotem.
Právě tato nevšední instituce byla zvolena jako místo oficiálního zahájení a dějiště některých festivalových událostí, například „laboratoře" festivalu designu - místa prezentací, workshopů a přednášek mladých tvůrců na téma grafický a produktový design s bezprostřední reakcí širokého publika. Informační centrum Stillwerk bylo místem k získání bohužel poněkud nepřehledného katalogu adres zúčastněných subjektů s plánem města.
Zajímavou instalací na třech patrech objektu byla prezence 3. ročníku soutěže Recycling Designpreis. Toto trochu jiné ocenění vyznamenává produkty mladých designérů navržené a vyrobené z recyklovaných materiálů. Produkty byly předtím předvedeny v objektech Stillwerk v Berlíně a Düsseldorfu.
Zajímavými instalacemi vstoupily do festivalu i četné obchodní subjekty Stillwerku, především pak Limited Edition Design Gallery. Ta nabízí prototypy, limitované série a objekty renomovaných tvůrců, jejichž tvorba se pohybuje na hranici mezi uměním a designem. Příkladem limitované série je kolekce Walking chair, design Karl Emilio Pircher a Fidel Peugeot. K vytvoření židlí neobvyklých tvarů využili jejich tvůrci zbytky polystyrénové obalové techniky pro elektroniku, které vytvrdili epoxidem. Nábytek je příkladem využití high-tec a low-tec.
Ryze ekologickým projektem je The idea of a tree (Mischer Traxler). Jednoduché výrobní zařízení napájené solární energií vytvoří během jednoho dne jedinečný sedací objekt. Vznikne postupným navíjením provazu kolem válce určujícího rozměry budoucího objektu a jeho následným obarvením a vyztužením. Tloušťka navinutí provazu a intenzita zbarvení objektu jsou závislé na slunečním svitu. Každý objekt je signován a obdařen datem. Stává se tak jedinečným dokladem slunečního svitu příslušného dne.
Čestným hostem festivalu byla Polská republika. Ta svoji produkci předvedla v ucelené expozici objektu Heiliegenkreuzerhof, ale také v autorské expozici Reflection již velmi známého designéra Oskara Ziety v objektu Sotheby´s v ulici Herrengasse.
Zieta se před několika lety proslavil použitím inovativní tvářecí technologie FiDU. Základní tvar objektu je vyřezán laserem z tenkého ocelového plátu, následné nafouknutí mu dodává prostorovou tuhost. Jedinečný design připomíná dětské nafukovací hračky a bez problému funguje jako sedací prvek, konstrukce pod stolní desku, ale také jako podstavec pro lampu.
Sedačka Plopp již byla předvedena na řadě výstav a získala řadu prestižních ocenění, například German Design Council Award 2008, Forum AID Award 2009 a Red Dot 2008.
Zietovu instalaci Reflection tvořilo několik nevzhledných beden s kukátky. Uvnitř byla umístěna sedačka Plopp, na jejímž lesklém povrchu se odrážela červenobílá grafika vnitřních stěn bedny. Působivé aranžmá připomínalo dětskou hru s kaleidoskopem.
Další z mnoha významných prezentací festivalu byla i přehlídka projektů oceněných státní cenou za design Staatspreis Design 2011. Rakousko uděluje tuto státní cenu za design každé dva roky inovativním a dosud nerealizovaným konceptům s vysokým marketingovým potenciálem. Cílem soutěže je zvýšit spolupráci mezi kreativní sférou a výrobními subjekty. Přehlídka oceněných projektů Designforum Wien byla instalována v objektu Museumsquartier, Museumplatz 1.
Hlavním cílem mé návštěvy byla výstava Intime Zeugen v muzeu Hofmobiliendepot (historické nábytkové objekty související s hygienou). Do mého programu se proto více akcí a instalací Vienna design week bohužel nevešlo. Každopádně doporučuji příští ročník festivalu navštívit.

Ludvika Kanická
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 1-2/2012
Více informací na www.drevmag.com

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu