24.06. 2010 - 24.06. 2010
Výsledky soutěže Mistr křišťálu 2010 – skleněné vánoční ozdoby
Soutěže
III. ročník soutěže pořádané firmou Preciosa ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Historie soutěže „Mistr křišťálu" se začala psát v roce 2008, kdy se společnost Preciosa obrátila na Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě s nabídkou oslovit studenty, zda by na základě konkrétního zadání dokázali vytvořit návrhy a modely exkluzivní bižuterie a dekorativních předmětů z českého křišťálu.
Proč vůbec takovou soutěž Preciosa začala pořádat? Hlavní důvody lze shrnout do tří bodů. Prvním z nich je potřeba hledání talentovaných designérů, kteří by v budoucnu mohli svoji pracovní kariéru spojit s touto společností. Druhým bodem je hledání nových nápadů, vizí, které studenti mohou firmě přinést, protože jejich neotřelý pohled na možnosti zpracování skla a kombinace materiálů není zatížen „provozní slepotou". Velmi důležitým je i třetí bod. Dlouhodobá a cílená podpora uměleckých a sklářských škol na severu Čech je pro Preciosu velmi důležitá. Prostřednictvím firemní Nadace Preciosa, založené již v roce 1993, byla v uplynulých letech uměleckoprůmyslovým školám věnována finanční a materiální pomoc v řádu milionů korun.
Když se Preciosa zamýšlela nad podobou soutěže a možnostmi jejího zatraktivnění pro rok 2010, spojila při výběru nových témat síly s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které začínalo připravovat projekt „Skleněné vánoční ozdoby. Minulost, současnost, vize". A právě na téma „Vánoce" také vzniklo zadání Preciosy, rozdělené do tří soutěžních kategorií. Počet vyzvaných škol se oproti předcházejícím ročníkům zvýšil na pět. Osloveny byly vedle Železného Brodu též Střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov, Střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborná škola Turnov a katedra designu Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci.
Zájem předčil očekávání. Téměř sto dvacet účastníků ve školních kolech nečekal nikdo z organizátorů. Porota složená ze zástupců Preciosy, Muzea skla a bižuterie a odborných vyučujících jednotlivých škol proto měla nelehkou úlohu. Celkovými vítězkami pro rok 2010 se staly studentky Veronika Černá (kategorie Bižuterie, dekorativní předměty, dárky z křišťálu, SUPŠS Železný Brod, studentka 2. ročníku oddělení hutního zpracování skla, pod výtvarným vedením MgA. Marcela Mochala ), Aneta Ryšánková (kategorie Dekorativní svítidla a světelné objekty, SUPŠS Železný Brod, studentka 4. ročníku, oddělení hutně tvarovaného skla, výtvarné vedení MgA. Marcel Mochal) a Veronika Pavelková (kategorie Oděvní a interiérový design s využitím broušených kamenů, SUPŠS Železný Brod, studentka 4. ročníku, oddělení Skleněné bižuterie, výtvarné vedení MgA. Martin Hlubuček).