Design Cabinet CZ

19.09. 2014 - 25.09. 2014

Výstava Zn. ŠPERK představí mladé designéry

Výstavy

Zveme Vás na výstavu designérů, kteří si svou autorskou značku založili již během studia a nebojí se svým experimentálním a inovativním přístupem nabourávat v oblasti šperku zažité konvence.

Koncept výstavy vykrystalizoval z nápadu prezentovat na ústecké scéně obor design šperku, který se na Fakultě umění a designu UJEP nevyučuje.
Společným rysem všech produktů zastoupených na výstavě není jen kvalita, ale i absolutní různorodost, která z každého jednotlivého kusu činí originální způsob prezentace osobnosti mladého designéra. Šperk není jen zkrášlující ozdobou. Jeho pravá podstata se projeví až v kontextu jeho majitele-osoby, která šperk nosí a dává mu tak jeho pravý význam.
Ačkoliv přehlídka není prodejní výstavou, bude zde k dispozici přehledný ceník. Ten má poukázat na to, že i kvalitní a originální šperk může být dostupný.


Adéla Doušová (*1984)
www.adeladousova.cz
Adéla je členkou kreativní skupiny UKOLEM, kterou tvoří spolužačky z Vysoké školy Uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své práci počítá s aktivitou a reakcí nositele, který užíváním mění vzhled a objevuje význam šperku. Je pro ni typická interaktivita a pohrávání si s intimním sdělením, které je skrytou součástí šperků. Nyní je její tvorba k vidění i na výstavě New G(o)ods v Mnichově.

Tereza Houdková (*1985)
www.terezahoudkova.com
Absolventka ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni si s hranicemi šperku pohrává už od roku 2007. Pro její práci je typická hra s netradičními, často nalezenými materiály. Tereza stojí za zajímavými projekty Brož na jedno použití nebo Street rings, kdy do měst instaluje dílny na „instantní" prsteny a pozorovatele tak kreativně zapojuje do své tvorby.

Eliška Lhotská (*1988)
www.eliskalhotska.cz
Eliška je také absolventkou ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Její práce je různorodá a hravá. To dokazuje používáním netypických materiálů nebo například tvorba šperků, do kterých jsou zakomponované staré fotografie. Eliška absolvovala stáž v nábožensky založeném Polsku, což ji vedlo k vytvoření nové kolekce poukazující na pozitivní aspekt víry. Momentálně se věnuje pražské galerii Září, kde je jednou z pěti zakladatelek.

Iveta Mulačová (*1989)
www.facebook.com/mulacovajewellery
Iveta je studentkou magisterského programu na Západočeské univerzitě v ateliéru Design kovu a šperku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. V kolekci, která je představena na výstavě, je hlavním rysem třpyt a volnost. Iveta využila nezvyklého zasazení kamene do šperku - nechala ho volně a kámen se může pohybovat a tím se i více rozzářit.

Ondřej (*1991) a Martin (*1984) Stárovi
www.mamori.cz
Za novou značkou Mamori stojí student biomedicínské technologie Ondřej a architekt Martin. Jejich první kolekce s názvem Světlo a čas byla inspirována japonskými motivy. Náušnice a náhrdelníky vyráběné z chirurgické oceli a syntetické pryskyřice vznikly ve čtyřech různých variantách - ZROZENÍ, RŮST, PROBUZENÍ a NAPLNĚNÍ. Aktuálně bratři připravují novou kolekci s názvem TECHNO, která je o hledání krásy v současných technologiích.

Klára Šípková (*1983)
www.klarasipkova.dphoto.com
Klára vystudovala ateliér K.O.V na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Převážně se věnuje navrhování a výrobě šperků, klade důraz na jejich precizní zpracování a to hlavně z titanu a oceli, přičemž často využívá nejmodernější technologie. Byla několikrát nominována na cenu Czech Grand Design, čehož dosáhla i s kolekcí 40xF40, která je na výstavě prezentována.

Martin Verner (*1984)
www.martinverner.cz
Martin je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze z ateliéru Kov a šperk. Jeho práce, převážně inspirovaná reflexí přírody, je typická precizností a dokonalým technologickým zpracováním. V Martinově díle se můžeme setkat s různými materiály, jak s klasickými kovy, tak i například s LED diodami. Právě ty jsou zakomponovány do výstavní kolekce s názvem Basjuk, což je jméno jiného umělce, jehož dílem se Martin nechal inspirovat.

Ondřej Vicena
www.studio-vnuk.blogspot.cz
Ondřej spolu s Eliškou Lhotskou a Barborou Klimszovou tvoří uskupení VNUK. Sami o skupině říkají: "VNUK neznamená odcizení, VNUK je návrat k realitě, VNUK tě povznese, VNUK je skutečností, VNUK je tradicí i rituálem, VNUK." Na výstavě je prezentovaná brož Zahrádka, za jejímž designem stojí Ondřej, který ji i pečlivě vypěstoval.

Galerie Pro design, Armaturka, Jateční 49, Ústí nad Labem
www.armaturka-usti.cz
Výstava: 25.9. - 15.10.2014 (Út - Pá 10h - 18h; So 13h - 17h)
Vernisáž: 24.9. od 17:00
Doprovodný program: 15.10. od 17:00 Martin Verner a Tereza Vernerová Volná - Přednáška o slastech a strastech designéra šperku
FB událost: www.facebook.com/events/320593861452372/

Kontakt na kurátorky:
Lenka Kolářová, kolarova.len@gmail.com, 728 230 430
Zuzana Pištěková, zuzka.pistekova@gmail.com, 776 592 901

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu