Design Cabinet CZ

20.01. 2010 - 19.02. 2010

Výstavní plán Výstavní síně FUD UJEP v Dubí na rok – 2010

Výstavy

Fenomén porcelán – 300 let evropského porcelánu s první českou porcelánkou

Výstava slavkovského porcelánu je časově orientována k výročí vzniku evropského porcelánu a k datu založení první evropské porcelánky 23.1.1710. Porcelánka v Horním Slavkově svým datem založení v roce 1792 je nejstarší porcelánkou v českých zemích. Vyznačuje se kontinuitou výroby, která chybí na příklad nejstarší manufaktuře Rakouska-Uherska ve Vídni. Na výstavě bude vedle výběru historických exponátů ze sbírek firmy Haas & Czjzek v zámku Mostov prezentována aktuální produkce slavkovské porcelánky v široké paletě tvarů a dekorů. Součástí expozice se stane i přehled individuální tvorby současných designérů z dosavadních dvou ročníků výstavy Letní porcelánová plastika Mostov.Výstava bude doplněna o přednášku a komentovanou výstavu ředitelem porcelánky Ing. Zdeňkem Uhlířem. Na vernisáži k výstavě promluví PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM v Praze.
03.03. - 26.03. 2010
Helena Samohelová - keramika
Autorka je absolventkou VŠUP, Speciálního ateliéru keramiky a porcelánu prof. Otty Eckerta (1961 - 1967). Výstava zahrnuje práce z posledních čtyř let: plastiky - architektonické konstrukce, reliéfy, dózy, vázy. Zabývá se vztahem dvou identických tvarů. Jejich řazením, spojováním, skloubením, vzájemnými průniky. Významné jsou její práce v architektuře, například v pražském metru, na hlavním nádraží v Praze, obchodním domě Kotva a další. Ve své autorské tvorbě pracuje s odlišně ostřenými různými druhy keramických hmot. Výstava bude doplněna o besedu s autorkou. Na vernisáži k výstavě promluví Mgr. Milan Hlaveš Ph.D., kurátor Sbírky keramiky a skla 20.století UPM v Praze.
31.03. - 23.04. 2010
Helena Krbcová a její škola
Doc. ak. mal. Helena Krbcová je absolventka VŠUP Ateliéru oděvního výtvarnictví (1985). Od roku 1992 vedla Ateliér designu obuvi a oděvních doplňků VŠUP ve Zlíně a v letech 1999 - 2008 vedla Ateliér oděvu a obuvi VŠUP v Praze. Od roku 2008 vede Ateliér Fashion design v Ústavu umění a designu plzeňské univerzity. V roce 2009 její ateliér sklidil, přes svoji teprve krátkou existenci, významný úspěch v USA. Její studentka Iva Solilová patří k sedmi vítězům mezinárodní soutěže Art of Fashion, pořádané Drexel University ve Philadelphii, která patří k pěti nejlepším universitám v USA. Odměnou je měsíční studijní stáž, kterou studentka absolvuje během léta 2010 v Paříži při Muzeu Art Decoratifs v programu Fashion. Její čtyři absolventi v minulých letech úspěšně studovali na prestižním Institute Francais de la Mode v Paříži. Výstava bude doplněna přednáškou doc. Heleny Krbcové na téma vlastní kreativity výuky a představení prací jejich absolventů a vývoje výuky fashion designu v Čechách.

 

28.04. -21.05. 2010
Miloš Michálek
Prof. Mgr. Miloš Michálek patří mezi zakladatele a přední pedagogy Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Prostřednictvím kurzů kresby a grafiky přibližuje studentům svět výtvarného umění a osvojení grafických technik. Směruje studenty k projektům, které jsou zakončeny vytvořením souborů kresebných, grafických a fotografických děl. Ve vlastní tvorbě se věnuje grafice (dřevořez, linořez), kresbě (v minimalistických kresbách tematizuje architekturu, krajinu, případně krajinný detail), fotografii (soubory Žlutá, Sloupoví, Chodec). Za svou grafickou tvorbu získal řadu ocenění. Opakovaně získal i 1.cenu rektora UJEP za uměleckou činnost (2001a 2009) a Cenu rektorky UJEP za nejhodnotnější knihu roku 2009 (Jaroslav Prášil - Přítomnost paměti). Miloš Michálek patří mezi přední české grafiky.
26.05. -18.06. 2010
Jindřiška Viková
Keramička Jindra Viková studovala na VŠUP ve Speciálním ateliéru keramiky a porcelánu prof. O. Eckerta (1964 -1970). Vystavovala v USA, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Kubě, Maďarsku, Koreji, Iráku, Turecku, Francii, Švýcarsku, Číně, Japonsku, Austrálii ad. Zúčastnila se mnohých keramických sympozií a učila na školách v USA, Austrálii a Egyptě. Od roku 1983 je členkou IAC v Ženevě, od roku 2004 členka výboru IAC. Za svou práci získala řadu mezinárodních ocenění. Vedle užité tvorby je veřejnosti zejména známá svými keramickými a porcelánovými plastikami. Bravurně pracuje s tenkým porcelánovým plátem. Od devadesátých let se věnuje i tvorbě koláží a asambláží. Je výborná kreslířka a malířka. Zůčastnila se několika mezinárodních malířských sympozií. Výstava je termínově koncipovaná k letošnímu Mezinárodnímu sympoziu malba kobaltem pod glazuru v Dubí. Výstava bude doplněna o besedu s autorkou.
23.06. - 10.09. 2010
ZUŠ Dubí
Termín je vyhrazen pro město Dubí.
13.09. - 22.09. 2010
The Best
Výstava bude prezentovat výběr toho nejlepšího z designu programově vyhledávaného za poslední dva roky - například design prezentovaný v rámci Designbloku, soutěže o Národní cenu za studentský design apod. Výstava navazuje na loňskou úspěšnou výstavu nejlepších prací studentů a pedagogů ateliéru Design keramiky. Uskuteční se v době konání Mezinárodního studentského sympozia DK. Záměrem je založit na této výstavě tradici. Její koncepcí a realizací jsou pověřeni studenti Kurátorských studií FUD, v letošním roce MgA. Jan Löbl.
24.09. - 15.10. 2010
Mezinárodní studentské sympozium ateliéru Design keramiky
Sympozium navazuje na úspěšné loňské symposium. Opět se bude konat ve spolupráci s a.s. Český porcelán a městem Dubí. Snahou ateliéru a města Dubí je získat finanční příspěvek z evropských fondů. V historii ateliéru Design keramiky se jedná o páté sympozium pořádané ateliérem.
20.10.-19.10. 2010
Vladimír Kopecký
Prof. Vladimír Kopecký je malíř, grafik a sklářský výtvarník, absolvent VŠUP, student prof. Josefa Kaplického (1949 - 1956). V letech 1990-2008 vedl na VŠUP Ateliér sklářského výtvarnictví. Ve své tvorbě pracuje vedle skla s kovem, dřevem, a dokonce i cihlou. Dalo by se říci, že je abstraktním sochařem v médiu skla. Sklo neglorifikuje. Sám říká" ,,Vím, že se o mně někdy hovoří ve spojení s ošklivým sklem. Nevadí mi to. Sám jsem tento termín v šedesátých letech razil. Tím nemyslím, že sklo takové musí být. Já jen vyjadřuji to, že když jdu za výrazem, myšlenkou, a ne ozdobou, tak tedy bezohledně.Tak, že z toho skla i kůži sedřu až na krev. Bude-li to třeba. Jde o to, aby hotová skleněná věc dávala pozorovateli hlubší význam. Stavět jen na vlastnostech skla jako takového mi připadá málo." V šedesátých letech navrhoval i vitráže a mozaiky. Od roku 1967 se věnoval na čas pouze malbě a vytvořil velmi nadčasové kompozice-koláže, na nichž používal vzorovaná linolea. V sedmdesátých letech se vedle malby vrací i ke sklu a pracuje na velkých geometrických artefaktech, které vznikaly skládáním mnoha vrstev různě zpracovaných skleněných desek, které někdy doplňoval i nanášením barev. V osmdesátých letech došlo v Kopeckého tvorbě k radikálním změnám. Autor vytváří rozměrné instalace z nejrůznějších nalezených materiálů, odpadů, kusů kolejnic a vše gesticky polévá barvami. V současné době se věnuje sklu i malbě, ve které se dostal do svébytné, uvolněné, téměř abstraktní polohy se silným emotivním nábojem, podpořeným velkými tahy štětce. Významné jsou i jeho práce v architektuře a to nejen v Čechách (v Ústí n. L. hotel Bohemia), ale i v Holandsku,USA, Japonsku, Německu. Své obrazy vystavoval roce 1997 v ústecké Výstavní síni Emila Filly. Za svou práci získal významná ocenění: 1958 Zlatá medaile EXPO '58 v Bruselu, Belgie 1984, Glass in Japan '84, Tokio, Japonsko, The Bridgestone museum Prize. Výstava bude doplněna o besedu s autorem.
24.11. - 17.12.
Diplomanti DK
Studenti ateliéru Design keramiky mají povinnost při ukončení svého studia prezentovat svůj výtvarný názor prostřednictvím svých prací na vlastní nebo společné výstavě. Podruhé se výstava studentů uskuteční ve spolupráci se studenty Kurátorských studií FUD.
Více informací: ateliér Design keramiky FUD UJEP Tovární 50, 417 02, Dubí 2 atelier.dubi@seznam.cz Pomocný kurátor: MgA. Jan Löbl

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu