07.06. 2023
Wikipedie je pro design důležitější než Artlist
Design v souvislostech
Lidé upřednostňující povrchní média a marketink jsou stále přesvědčeni, že česká wikipedie nemá zatím příliš vyrovnanou úroveň, a proto se o ni příliš nezajímají. Ti ale, kdo sledují odborné informace o světových databázích, vědí, že česká wikipedie silně stoupla na kvalitě a obecně je tato internetová encyklopedie ve světě více uznávána, mj. například americkou medicínou.
Pokud se lidé rozhlížejí po českých databázích umění a zajímají se o design, nenabízí se jim v současnosti nic dostatečně komplexního a přesvědčivě kvalitního. Český design minulosti je dobře zpracován v Nové encyklopedii výtvarného umění stejně jako v monografii o designu 20. století pocházející z výzkumu Uměleckoprůmyslového muzea. Na Novou encyklopedii se snaží sice částečně navázat webová databáze Artlist, ale o užité umění se zajímá velmi málo a nemá dostatečně komplexní hodnotový výběr. Je tu také známá databáze ABART, ale její způsob doplňování hesel sleduje především vazby na sbírku dokumentů typu katalogy, pozvánky, plakáty a je vinou nedostatečného finančního zajištění poměrně pomalý. Na rozdíl od Artistu je ale dostatečně otevřený a získal si za delší dobu svého působení odpovídající respekt.
Za této situace je třeba se soustředit především na wikipedii, která sice může trpět nekvalitou některých laických textů, ale její otevřenost je zárukou potřebného velkého potenciálu. V oboru designu je třeba ve wikipedii rozvíjet především odborná hesla a články vztahující se aktivitám a institucím. Jednotlivá hesla charakterizující osoby designérů narůstají, byť ne zcela rovnoměrně takříkajíc samy od sebe.
Na rozdíl od čistě vědeckých témat se čtenář wikipedie tedy musí snažit pozorně rozlišovat texty odborné od laických a nepřímo propagačních. Dobrý základní přehled po současném českém designu mu nabídne například heslo Český design pořátku 21. století.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_design_po%C4%8D%C3%A1tku_21._stolet%C3%AD
Zajímavý je postupně budovaný přehled po českých sbírkách designu začínající muzei umění
V samotném heslu Design https://cs.wikipedia.org/wiki/Design jsou vedle úvodu kvalitní odstavce „Teorie, praxe a výzkum designu“, nebo „Hodnocení designu“. Dobré podklady pro objektivní komplexní hodnocení přináší článek „Inteligentní design“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_inteligentn%C3%ADho_designu
Ergonomií designu se zabývá základní heslo Ergonomie a další, na něj navazující:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ergonomie.
Ve wikipedii, jak známo, je třeba nejen rozlišovat kvality textů, ale také umět hledat. Slouží k tomu sice podpůrný systém kategorií a různých typů provázání článků, někdy je ale mnohem více zapotřebí představivost.
Tomáš Fassati