20.11. 2011
Zahraniční cesta Františka Janáka do USA o prázdninách 2011
Designéři na cestách
Současný zástupce ředitelky SUPŠS v Kamenickém Šenově ak. mal. František Janák byl opět pozván do USA, aby tam v červenci a v srpnu učil ve sklářských střediscích.
První cesta Františka Janáka vedla do Pittsburgského sklářského centra v Pittsburghu, které právě letos slaví 10 let od svého založení. František Janák byl jedním z prvních lektorů, kteří byli do tohoto centra po zahájení činnosti pozváni, a letošní kurz v broušení skla byl zde již jeho šestý. František Janák se při zakládání centra podílel jako odborný poradce na vybavování brusičské dílny. PGC a jeho brusírna skla patří k nejlépe vybaveným a nejlépe organizovaným sklářským centrům v USA. V galerii PGC probíhá v tomto roce výstava 10x10x10, která představuje komorní díla více než dvou stovek instruktorů, kteří v posledních deseti letech v PGC působili. Na této výstavě představil své dílo také František Janák. František Janák během svého pracovního pobytu vykonal v PGC veřejnou přednášku o své práci a sklářské škole v Kamenickém Šenově.
Na začátku srpna František Janák odcestoval z Pittsburghu do Minneapolisu, kam byl pozvaný sklářským střediskem FOCI, aby zde vykonal 4 denní kurz ve výrobě forem na tavení skla a v broušení skla. Také v tomto místě František Janák s velikým úspěchem představil na přednášce svojí práci a sklářskou školu v Kamenickém Šenově. František Janák také několik dní pobýval v River Falls ve Wisconsinu, kam byl pozvaný bývalými žáky SUPŠS v Kamenickém Šenově Stevem Pflipsenem a Kateřinou Olivovou. Tato manželská a umělecká dvojice se zabývá velmi úspěšně navrhováním a realizací originálních šperků. Oba také Františkovi Janákovi pomohli navštívit zajímavé akce a významná muzea a galerie v Hudsonu, Saint Paulu a v Minneapolisu. Takovými byly například Umělecký festival a Umělecký institut a muzeum v Minneapolisu, kde byl největším překvapením hlavní exponát oddělení moderního designu Tatra T 87 a obrovité skleněné vejce od Ivana Mareše, bývalého žáka sklářské školy v Kamenickém Šenově. Steve Pflipsen se významně podílel na přípravě workshopu ve FOCI a zároveň zde pracoval jako asistent Františka Janáka.
Tento pracovní pobyt pomohl rozšířit v navštívených místech povědomí o českém sklářském umu, historii a tradici české sklářské výroby a o českém sklářském odborném školství, které nemá ve světě srovnání. Několik účastníků kurzů Františka Janáka projevilo zájem o studium na SUPŠS v Kamenickém Šenově.