02.11. 2016
Zemřel Lubomír Šilar
Historie a osobnosti
27. října 2016 odešla ve věku 84 let významná osobnost českého figurálního sochařství a designu keramiky akad. soch. Lubomír Šilar.
Šilarova tvorba měla široký záběr, od volných děl, realizací v architektuře, až po návrhy užitné keramiky pro dílenskou výrobu. Působil dlouhodobě jako výtvarník DUV Keramo Praha – zde se prohloubila jeho láska ke keramické hmotě postupně krystalizující od točených tvarů v techniku modelace z plátů. Tématem volné sochařské tvorby z glazované kameniny se pro něj na dlouhá desetiletí stala stylizovaná ženská figura a nejrůznější zvířata, především koně, býčci a další kopytníci, která často skládal do rozsáhlejších kompozic. Je pro něj charakteristická citlivá, dynamická modelace pohybu s dokonale souznící přírodní barevností, připomínající kresby z Altamiry převedené do sochařské formy. Šilarova výstižná stylizace zpodobnění zvířat a lidí nemá u nás mnoho obdob či následovníků, kteří by alespoň vzdáleně dosahovali sochařských kvalit díla tohoto autora.
Lubomír Šilar se narodil 12. 6. 1932 nedaleko Lanškrouna v obci v Horní Čermná. Svá studia započal v letech 1948–1951 na Státní keramické škole v Praze (dnes Výtvarná škola Václava Hollara). Následně absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér Keramiky a porcelánu u prof. Otty Eckerta (1951–1956), kde pokračoval ještě tzv. čestným rokem.
Na legendární pražské Mezinárodní výstavě keramiky pořádané AIC (l’Académie Internacionale de la Céramique) v roce 1962 obdržel stříbrnou medaili. V letech 1965, 1974 a 1975 získal opakovaně zlaté medaile na International Competition of Contemporary Ceramic Art v italské Faenze a řadu čestných uznání např. na Quadrienalle užitého umění v Erfurtu v roce 1977, Mezinárodní keramické výstavě v polských Sopotech v roce 1979 a speciální cenu z francouzské Vallauris. Dalšími významnými oceněními byly zlatá medaile a Bavorská státní cena, které obdržel na Mezinárodním veletrhu řemesel v Mnichově. V roce 1968 se Šilar účastnil III. Mezinárodního keramického sympozia v Bechyni (Intersympozia). Byl pravidelným účastníkem kolektivních výstav keramiky a mnohokrát vystavoval také samostatně. Jeho práce vlastní významné muzejní a galerijní instituce. Jako hostující docent vyučoval v roce 1991 v německém keramickém centru Höhr Grenzhausen na keramickém institutu (Institut für Künslerische Keramik).
Byl čestným členem Sdružení výtvarných umělců-keramiků. Žil a pracoval v Praze 10 – Strašnicích. V květnu tohoto roku byla ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem připravena a slavnostně otevřena autorova stálá komorní expozice nazvaná Altamira v Městském muzeu v Lanškrouně, v kraji, ze kterého Lubomír Šilar pocházel.
Poslední rozloučení s umělcem se koná ve středu 9. listopadu 2016 od 14 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria.
Dita Hálová
Sbírka skla, keramiky a porcelánu, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Připojené soubory
- Nekrolog_Šilar_27.10.16 - (139 kB)
- Šilar Parte - (63 kB)