25.04. 2019 - 17.05. 2019
Živé značky – retrospektivní výstava 5 tradičních českých značek / Botas, Prim, Eta, Thonet, Český porcelán
Výstavy
Ve výstavním prostoru atria Fakulty architektury ČVUT v Praze je do 17. května 2019 k vidění výstava M. A. Henriety Nezpěvákové Živé značky. Výstava je zajímavá jak obsahem, tak netradiční instalací, kterou navrhlo studio Okolo.
Henrieta Nezpěváková působí na téže škole v Ústavu průmyslového designu v Ateliéru Fišer. V rámci disertační práce připravila retrospektivní výstavu, na níž se zaměřila na pět tradičních českých značek: Botas – 1949 / Prim – 1949 / Eta – 1943 / Thonet – 1861 / Český porcelán – 1864.
Autorčina práce nese podnázev Vliv ekonomických, hospodářských a regionálních aspektů na oblast tvorby produktového designu v ČR po druhé světové válce a mimo jiné pátrá po tom, do jaké míry ovlivňují společensko-ekonomické změny ve společnosti vývoj designu zmíněných pěti firem. Všechny jsou charakteristické dlouhou tradicí a společným znakem všech je vznik originálního designu.
Výstava je rozdělená podle historicky významných předělů do časových úseků, které se promítají do prezentace produktů jednotlivých firem:
Poválečné období – rok 1945 a následujících 40. létech
Design v 50.– 60. letech v zemích „socialistického tábora“
Období normalizace v letech1968 – 1989
Produktový design po roce 1989
Design v konzumní společnosti – současná globální situace
Autorka práce i výstavy se snaží najít odpověď na základní otázku: ovlivňuje politická a ekonomická situace tvorbu designu? Pokud ano, do jaké míry? Materiály k analýze hledala jak u samotných firem, ve firemních a stáních archivech, regionálních muzeích, literatuře a médiích, tak v orální paměti pamětníků a bývalých i současných zaměstnanců firem.
Práce i výstava zachycují metodicky vždy v jednotlivých obdobích obecnou politickou a hospodářskou situaci, interní analýzu konkrétních společností a jejich zhodnocení z pohledu designu. Vývoj vybraných společností v jednotlivých obdobích prezentuje na výstavě konkrétními produkty.
Výstavu by si neměli nechat ujít nejen studenti designu, ale všichni, koho zajímají dějiny historie produktového designu ve vztahu a v souvislosti s dramatickými společenskými, ekonomickými a politickými zvraty a vývojem naší republiky.
Lenka Žižková
Foto: archiv firem
Připojené soubory
- HN_ČVUT_anotace - (20 kB)