03.05. 2023 - 10.05. 2023
Zlin Design Week 2023 - „Design pro všechny“ – konference, výstava, soutěž
Festivaly a veletrhy
Zlin Design Week je týdenní festival propojující designéry, firmy a milovníky designu. Jeho 9. ročník proběhne od 3. do 10. května 2023 na několika místech města Zlín.
Součástí akce jsou odborná konference, výstavy, módní show, venkovní instalace, workshopy a mezinárodní soutěž pro designéry do 30 let Best in Design. Tématem tohoto roku se stal princip univerzálního designu – „Design pro všechny“ a tato myšlenka se bude prolínat celým festivalovým týdnem.
Konference ZDW proběhne 9. května v prostorách zlínského Impact Hubu v hybridní podobě – na místě i online. Prostřednictvím přednášek, panelových diskusí i workshopů nabídne pohled na téma inkluzivního designu z různých úhlů. Panelové diskuse bude moderovat zakladatelka platformy #HolkyzMarketingu Pavlína Louženská a Mariana Chytilová, konzultantka přístupnosti. Pozvaní hosté se ve svých prezentacích podělí o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti ze svých projektů.
Jeden z hlavních řečníků míří doslova ke hvězdám. Je jím průmyslový designér Nima Shahinian, jediný norský kandidát na astronauta. Do vesmíru bude cestovat s lidmi s pohybovým omezením. Téma univerzálního designu je mu blízké ve všech ohledech. Už ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, jejíž spirálovitý tvar umožňuje „trefit se“ bez ohledu na způsob zasunutí zástrčky. A tak je vhodná zejména pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem. Designér navrhl také nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a je součástí experimentálního programu NASA pro výzkum prostředí vesmírných stanic a posouvání hranic cestování do vesmíru.
O své zkušenosti s přístupným designem se na konferenci dále podělí Raquel Marcos – architektka a umělkyně, členka španělské skupiny Equal Saree. Jejím tématem je gender a diverzita v urbanismu a jejím záměrem je navrhovat veřejné prostory tak, aby fungovaly pro různé věkové, kulturní i genderové skupiny.
Na konferenci vystoupí také průmyslová designérka Anna Correia de Barros z Portugalska. Ve své práci se snaží propojit inkluzivní design, stárnutí, chronická onemocnění, zdravotní postižení i design a emoce. V současné době navrhuje aplikaci o sexuálním zdraví.
Festival Zlin Design Week nabídne vedle konference také doprovodné akce. Výstava „Design pro všechny“ o zapojení univerzálního designu do našich životů zprostředkuje příklady konkrétních řešení, jejich důležitost a dopady na veřejný sektor. Budou představeni finalisté 14. ročníku mezinárodní soutěže „Best in Design“ a zároveň proběhne módní show, která představí tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky této soutěže.
Během celého týdne se budou konat komentované prohlídky, zájemci se mohou zúčastnit různých kreativních workshopů a dílen. Nebude chybět ani pop-up shop českých a slovenských značek, několik diskusních akcí pořádaných v rámci platformy „Design Kantýna“ a speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně ve spolupráci s partnery festivalu nebo dalšími designéry.
Design pro všechny
Design pro všechny se zabývá tématem univerzálního designu, tedy přístupností a možnostmi navrhování produktů a služeb pro nejširší možné publikum včetně těch, kteří mohou mít nějaké znevýhodnění (např. fyzické i psychické, dočasné nebo trvalé, anebo kulturní). Ambicí konference, výstavy i webu je rozšířit povědomí o tomto tématu a způsobu, jak jej aplikovat na své projekty.. Ať už se jedná o přístupnost prostorovou, digitální nebo přístupnost služeb.
Řečníci
Nima Shahinian je norský průmyslový designér a kandidát na astronauta. Navrhl nejrychlejší gravitační vozidlo na světě a spolupracoval s Lamborghini. Je členem kosmického programu, který se specializuje na nové technologie pro průzkum vesmíru. Působí jako designér a tester vesmírných stanic pro lidi s pohybovým omezením.
Raquel Marcos je španělská architektka a multidisciplinární umělkyně. Absolvovala ETSAB-UPC (2020) a magisterský program na ETSAV-UPC (2021). Je členkou organizace Equal Saree, která sdružuje feministické architektky a výzkumnice. Organizace funguje od roku 2010 a zabývá se vlivem prostorové konfigurace na sociální nerovnosti.
Anna Correia de Barros je portugalská průmyslová designérka, pracuje v oddělení výzkumu a vývoje v Gaia Vocational Rehabilitation Centre. Zároveň působí jako vedoucí výzkumná pracovnice v oddělení Human-Centred Design ve Fraunhoferově institutu AICOS. Spolupracuje s několika organizacemi jako odbornice na inkluzivní design.
Vstupenky na konferenci jsou í k dostání na webu festivalu nebo na GoOut.cz
Dospělí 1 500 Kč (na místě)
Studenti a ZTP 700 Kč (na místě)
Více informací v příloze a na www.zlindesignweek.cz