Design Cabinet CZ

13.04. 2019

Zlínští Alchymisti v Miláně

Novinky

Letošního milánského týdne designu se vedle našich firem zúčastnily na různých místech i vysoké školy a univerzity. Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně zamířila letos po předchozích úspěšných prezentacích v rámci škol v milánském Lambrade na SaloneSatellite 2019. Jde o samostatný pavilon určený mladým designérům, studiím a školám v rámci Salone Internazionale del Mobile na výstavišti Rho Fiera v Miláně. Projekt vedl Martin Surman s kurátorem Ondřejem Puchtou.

Děkanka zlínské fakulty FMK UTB Irena Armutidisová prezentaci a projekt popsala: „Projekt Alchymisti je volně inspirován obdobím vlády císaře Rudolfa II., kdy se Praha stala evropským centrem vzdělanosti, a kdy se věda přirozeně prolínala s náboženstvím a uměním. Alchymisté se na císařském dvoře pokoušeli odhalit tajemství transmutace zlata z jiných kovů, dosažení nesmrtelnosti člověka a dalších mysterií. Navržení a realizace libovolného díla, ať už užitného či uměleckého při zachování požadovaných estetických, funkčních a dalších kritérií, je možné přeneseně nazvat alchymií.

Studenti, do ranních hodin bádající nad svými návrhy, se přibližují svým alchymistickým předchůdcům nejen svým excentrickým zjevem, ale i mluvou, běžným smrtelníkům nesrozumitelnou. A stejně jako alchymisté i designéři se ze samotné podstaty svého povolání vzdělávají v mnoha, na první pohled nesouvisejících oborech.

Cílem nebylo napodobovat překonané postupy, nýbrž je transformovat a přenést do současnosti. Stěžejním prvkem projektu je kolekce nábytku z ohýbaných ocelových trubek, doplněná o velkoplošné fotografie představující experimentální zkoumání a prostorové quilingové kompozice inspirované dílem Giuseppe Arcimbolda, proslulého svými ovocnými portréty. Součástí instalace je kolekce obuvi, závěsný křišťálový lustr, set foukaných karaf a další interiérové doplňky.

Zlatá trubka s duhovými odlesky, prolínající se studentskými návrhy, symbolizuje alchymistické bádání a dosažení vytýčeného cíle. Dalším pojícím prvkem je Malai, biokompozitní plošný materiál na přírodní bázi a český křišťál, který ve své době dosahoval většího věhlasu než sklo benátské. Spojením těchto materiálů je dosaženo obdobně okázalého a současně koheretního vjemu, jakým působí manýristické interiéry konce 16. století, aniž by bylo nutno uchylovat se k nežádoucím historizujícím prvkům.“

 

Na projektu se podílely ateliéry Průmyslový design, Design skla, Produktový design, Grafický design, Design obuvi a Reklamní fotografie.

Projektu se zúčastnili pedagogové Martin Surman, Rostislav Illík, Jaroslav Prokop, Petr Stanický, Ivana Kaňovská a Vladimír Kovařík.Práce vytvořili studenti Rebeka Mališová, Jakub Buchta, Julia Polok, Denis Sedlák, Tomáš Hořín, Kateřina Novotná, Michaela Kristlová, Barbora Klaučová, Libor Stuchlík, Jana Náhliková, Zuzana Čičová, Adéla Hrazdílková, Natálie Štěpániková, Barbora Zaťková, Tomáš Heřmánek, Lenka Kleinová, Pavla Sedláková, Markéta Ramachová, Oldřich Vojta a Václav Koňařík

Více informací v příloze a na www.fmk.utb.cz

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu