23.04. 2015
Zóna Tortona
Designéři na cestách
Ani letošní rok zóna Tortona nezklamala. Byla to příjemná procházka italskými ulicemi za svitu teplého sluníčka, se zastávkami plných designu. V odpoledních hodinách sice přibylo lidí i únava, ale stálo to za to.
Firma Stone Island se pochlubila kolekcí bund z reflexního materiálu, na jehož výzkumu pracuje již od roku 1992. Ten je založen na bezpečnosti pracovního oblečení. Reflexivity dosahují tak, že textilií potírají pryskyřicí obsahující tisíce skleněných částeček.
Expozice, na kterou jsem se vyloženě těšila, mě nezklamala. Skrývá se za ní firma Moooi. Ve vstupní hale jste mohli potkat dřevěného houpacího jednorožce ze specielní edice od Marcela Wanderse. Další částí specielní edice byly Monster Chairs se sedmi různými obličeji. Mimo to Moooi předvedla novou unikátní kolekci koberců od světovbě proslulých designérů. Expozici doplňovalo 39 uměleckých fotografií od Rahi Rezvani, každá o výšce 4,5 metru!
U vchodu do další velké expozice stála starší bleděmodrá dodávka, u které se prezentoval Soonsalon s pár kousky nábytku, zato velmi zajímavými. Mě osobně zaujala židle od Franka Willemse.
Další exhibicí, která mě bavila už loni, byl Tokyo Design Week. A ani letos nezklamal. Nechyběli hry, ani studentský design, bar s tradičním japonským saké, nebo Tokyo Girl's Room. Nejzajímavějšími jsem však shledala brýle, které díky senzorům vám do aplikace na mobilu pošlou informaci, jak moc jste unavení, soustředění a kolik máte energie.
Další, pro mě novinku, představil opět japonský designér Kosho Ueshima, a to kartáček Misoka. Na tento kartáček nemusíte používat zubní pastu. Stačí ho pouze namočit do vody a už si můžete čistit zuby. Je to díky tomu, že je vyroben nanotechnologií a obsahuje minerály důležité pro zuby, které jsou rozpustné ve vodě. Kartáček vám vydrží asi měsíc.
Float je chytrá a pohodlná židle od Thomase Montgomeryho. Její opěradlo můžete využít jako stůl. Zároveň jich můžete přisunout víc k sobě a vytvořit tak „debatní kroužek".
Další skvělou prezentací byla Cesta smysly od firmy Lexus. Museli jste si vystát krátkou frontu, ale zážitek byl skvělý. Expozice vznikla ve spolupráci designéra Philippe Bigro a šéfkuchaře Hajime Yonenda. V první zóně stálo nové auto LFSA, které se odráželo v zrcadlech všude okolo. V druhé zóně bylo možné shlédnout prototypy Lexus Design Award 2015. Například zvířecí masky od Keity Ebidzuky, které nabízely pohled z pozice zvířete, díky použití digitální techniky. Třetí zóna byla věnována smyslům, které vnímáte, když projíždíte přírodou. V první části jste si vychutnávali praskací bonbóny za zvuku a přítomnosti světelného deště. V druhé části jste se ocitli uprostřed stromu. V třetí části jste mohli vychutnávat silný vývar a pocítit sílu země a pohodlí, které Lexus nabízí.
Samozřejmě jsem nemohla vynechat Superstudio. Hned kousek od vchodu se Hyundai pyšnilo novým autem s oranžovým interiérem a o kousek dál s projektem „Sculpture in Motion" inspirovaým pohybem živých organismů. Jeho součástí bylo velké pohyblivé „sousoší" Helio Curve, které vzniklo ve spolupráci s Reubenem Margolin. O kousek dál prezentovala Aisin - Japan pohled do budoucnosti s inteligentními objekty, které se s člověkem mohou pohybovat. Inspirací jejich designu byla technologie aut a domova. Další zajímavostí, které si nešlo nevšimnout, byla skládací kola od Nanoo. 4. část studia s názvem Materiálová vesnice se věnovala materiálům, a i zde bylo co nalézt! Například papír vyrobený z větší části ze starých potravin - ale vypadal naprosto normálně.
Na zajímavé materiály bylo možné narazit i jinde než jen v Superstudiu. Například Solidwool ukázala odlišné zpracování vlny, nebo Baxkin - recyklovanou kůži. Byla z 60% mixovaná s latexem a pigmenty.
Barbora Procházková
Foto autorka a archiv firem