Design Cabinet CZ

25.01. 2012 - 09.02. 2012

Klauzury 1/12 UUD ZČU

Výstavy

Ústav umění a designu ZČU v Plzni / Avalon Business Centrum, Plzeň

Tak jako v minulých letech představují studenti Ústavu umění a designu ZČU na přelomu ledna a února své klauzurní a semestrální práce v prostorách plzeňského Avalon Business Center. K vidění je zde široké spektrum často experimentálních a hravých děl z oblasti volného i užitého umění a designu. Vedle ilustrací, knih a knižních objektů to jsou sochařské, prostorové a multimediální instalace, práce z oblasti grafického designu, průmyslového a produktového designu, keramické objekty a nechybějí ani oděvní modely a kolekce bot studentů fashion designu. Obor Design kovu a šperku pak představuje práce svých studentů v galerii meta/ll/um v domovském prostředí UUD - univerzitním kampusu na Borech.

Začněme tedy právě tam - na místě, kde již několik let nalézáme řadu možných interpretací významu i podob šperku. Například Veronika Gocová svůj šperk na téma Benátky posouvá do roviny konceptuálního projektu. Že umělecké působení na poli kovu a šperku není omezené jen na tradiční objekty drobných rozměrů, dokazuje i její kolegyně z magisterského programu Zuzana Kopčová návrhem šperku coby kašny inspirované japonskými principy tvorby zahrad.

Zatímco studenti bakalářského stupně oboru Keramický design se během semestru věnovali především volné tvorbě, stěžejním úkolem magistrů téhož oboru bylo navrhnout set sanitární keramiky či koncepty hotelové nebo panelákové koupelny. Studenti oboru Design pak v tradiční spolupráci se studenty Fakulty strojní řešili návrh exteriéru i interiéru automobilu pro invalidy, seniory a osoby se sníženou hybností. Mezi zadání budoucích průmyslových a produktových designérů patřilo vedle obvyklých úkolů (holicí strojek, čelo tramvaje) i téma vůně Ford či studený únor.

Černá a bílá - tak zní už tradiční zadání pro studenty 1. ročníku oboru Fashion design. I letos mezi výsledky najdeme několik mimořádných modelů, stejně jako mezi oděvy, které vznikly pod rukama studentů 2. ročníku - tentokrát na motivy filmů Single Man, Coco Chanel a Banksy. V magisterském studiu se studentky tohoto obory věnovaly návrhům bot - disciplíně, ve které již sklidily úspěchy i na mezinárodním poli.

Úspěšní jsou i jejich souputníci z Mediální a didaktické ilustrace. Mezi hlavní pilíře tohoto širokého oboru patří v bakalářském i magisterském stupni komiksová tvorba a knižní ilustrace (počítaje v to i tvorbu celých autorských knih). Studenti však vystavují také díla prezentující jejich dovednosti na poli figurální kresby i řady grafických technik, stranou pozornosti nezůstává ani malba.

V ateliéru Knižní vazby se pozornost jeho vedoucí i studentů soustředila jako obvykle na autorskou knihou - ať už v podobě leporela (1. ročník), knížky s použitím hlubotisku, ražby a pouzdra se zámkem (2. ročník), nebo s užitím tisku přes šablonu (3. ročník). Zde můžeme zmínit dílo Pavly Boháčové, oceněné ateliérovou cenou a přihlášené do soutěže Nejkrásnější kniha roku.

Grafičtí designéři stojící na samém začátku studia si tříbili svůj talent na dalším z tradičních zadání - bod, linie, plocha, prostor. Studenti 2. ročníku vytvářeli během semestru grafickou podobu události podle vlastního výběru, třeťáci se věnovali filmovému plakátu. Studenti 1. ročníku magisterského programu tentokrát ilustrovali knihu, navrhovali podobu velkoplošného banneru na nové budově UUD i logo jedné z mezinárodních hotelových sítí. Jejich kolegové z 2. ročníku se kromě jiného zabývali návrhem nového vizuálního stylu Diecézního muzea v Plzni.

Nová budova UUD se objevila také mezi semestrálními úkoly budoucích sochařů - studenti 2. ročníku bakalářského stupně navrhovali prostorové a výtvarné řešení amfiteátru, který bude sloužit jako hlediště víceúčelové scény umístěné v interiéru nového sídla školy. Mezi řadou volných plastik a instalací (často čerpajících inspiraci ve světě zvířat) najdeme i tradiční lidské figury v životní velikosti.

S kategorií prostoru pracují i studenti specializací Prostorová tvorba, Meziprostředkové dialogy a magisterského oboru Intermediální tvorba. Zatímco studenti Prostorové tvorby a Intermediální tvorby rozvíjeli téma Chaos a řád, studenti Meziprostředkových dialogů vedli rozhovory beze slov prostřednictvím děl na téma Krása chce být viditelná.

Specializace Multimédia obývá spíše prostor kybernetický. Důkazem je jak řada krátkých filmů studentů bakalářského stupně, tak série animací a video-upoutávek na výstavy pořádané UUD – tedy díla studentů programu magisterského. V blízkém světě se pohybují i studenti Animované tvorby – v prvním ročníku se učili základům svého řemesla na tématu proměny hlavy a animaci iniciál vlastního jména. Studenti druhého ročníku pak vytvořili společnou animaci příběhu Život chode, mající původ v autorské dílně Divadla Sklep.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu