Design Cabinet CZ

13.05. 2016 - 12.07. 2016

Martin Hlubuček - Muranesi

Výstavy

Do 24. června 2016 je možné navštívit v pražské Galerie Kuzebauch výstavu Martina Hlubučka Muranesi.

České sklo je světem, jehož hranice tvoří pouze limity lidské představivosti a zručnosti. Martin Hlubuček je umělcem, který toho dokáže využít. O svém experimentu ze sklářského sympozia ve Valašském Meziříčí (2014), kde podle jeho návrhů vznikly první střídmé tvary foukané sklářským mistrem Ondřejem Strnadelem, zpočátku hovořil pouze jako o studii k zamýšleným, výrobně nesrovnatelně dražším taveným plastikám. Toto experimentování se však stalo relevantní uměleckou výpovědí. Hlubučkovy tavené plastiky i foukané tvary jsou verši jedné mantry o tvaru – neokázalé, výrazově úsporné, rytmicky přesné a esteticky působivé.

Zatímco ale v tavených plastikách je pro Hlubučka tvar spíše prostředkem k vyprávění příběhu o vztahu člověka a hmoty, ve foukaných objektech je jeho cílem. Vázy různých proporcí s odsazenými hrdly, čisté oválné tvary ve spojení s decentní barevností, nenásilně odkazují na tradici italského i skandinávského sklářství počátku druhé poloviny 20. století. Hlubučkovy objekty tak lze vnímat jako tvarové archetypy blízké latentní představě člověka o dokonalosti, jež navíc přímo vybízejí ke vzájemné kombinaci. Šťastně se zde tak potkávají abstraktní umělecká hodnota s trendem, jenž konvenuje estetice střízlivých, ale do nejmenšího detailu propracovaných a promyšlených moderních interiérů.

Svou aktuální kolekci Martin Hlubuček nazval Muranesi a vyznává se tak ze svého obdivu k místu, kde se zrodilo evropské sklářství v podobě, jež přetrvala dosud. Jemné pastelové barvy a oblé tvary evokují mořské vlny lesknoucí se ve slunci a v pravidelném rytmu narážející na břehy benátského ostrova. Protože Hlubučkovy foukané rotační tvary jsou právě jako ony – stejné a neměnné jen zdánlivě.

 

Martin Hlubuček (*1974)

Martin je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, Institutu výtvarné kultury Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (ateliér skla, prof. Ilja Bílek) a Fakulty výtvarných umění v Brně (ateliér figurativního sochařství, prof. Michal Gabriel). Příznačné jsou pro něj preciznost, smysl pro detail, minimalistický přístup a využívání univerzálních geometrických tvarů. Ať se jedná o tavené plastiky nebo foukané sklo, vždy je jim vlastní smysl pro řád, až antickou harmonii sfér. Jeho práce jsou součástí řady veřejných a soukromých sbírek.

 

PhDr. Petr Nový

hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

kurátor galerie Kuzebauch

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu