Design Cabinet CZ

14.03. 2012 - 31.03. 2012

Sedm statečných

Výstavy

Kdo je Sedm statečných? Skupina sochařů, kteří se i v době druhé moderny vyjadřují prostřednictvím figury. Jejich školení bylo podobné – prošli ateliérem doyena českého sochařství druhé poloviny 20. století Karla Nepraše, někteří pobyli i u jeho protipólu na VŠUP Kurta Gebauera nebo se setkali s minimalisticky laděnou prací Jindřicha Zeithammla. Sochařství má ve třetím tisíciletí velmi svízelnou situaci. Jeho nejobvyklejší určení – tj. pomníky, architektonické realizace a náhrobky - skutečně skomírá. Proto přichází Sedm statečných.

Nejsou to jména neznámá. Někteří z umělců se pohybují v Hradci Králové a v poslední době jsme je dobře poznali - například dílo Martiny Hozové díky výstavám v kostele svatého Ambrože a v salonu Civitas per populi v loňském roce. Jan Pospíšil je ředitelem Sympozia v Hořicích a jeho objekt Relikviář v roce 2002 patřil k nejzdařilejším realizacím, které jsme mohli vidět na Nábřeží sochařů.

Sochař, který používá tajemnou zkratku MICL, v Hradci Králové několikrát vystavoval: v Klicperově divadle a naposledy v Galerii v podchodu. Tentokrát se opět představí jako malíř, jehož témata jsou navýsost sochařská. Paulina Skavova je rodačka ze Žacléře a v poslední době je výraznou tváří trutnovského centra UFFO jako kurátorka zdejší galerie, zaměřené na mladé současné umění. Před několika lety právě její práce způsobily skandál v Městské galerii Mázhaus v Pardubicích. Jako kdyby umění ještě někoho dokázalo šokovat!?! Je také autorkou Trutnovských dráčků, což staví město Hradec Králové do obtížné pozice - zdejší sochaři dosud žádnou podobnou příležitost vyzdobit své město nedostali.

Martina Klouzová-Niubo má za sebou řadu realizací ve veřejném prostoru, což je disciplína po všech stránkách náročná. Ty nejposlednější práce z centra Liberce dokázaly, že si lidé - a především děti - dokážou velmi rychle sochy na veřejných prostranstvích oblíbit. Její Kočky jsou rozhodně jediným kvalitním dílem, které vzniklo na základě sledování seriálu Teletubbies. Karel Bartáček byl stejně jako Martina Hozová a MICL zastoupen na reprezentativní přehlídce současného sochařství Kvalitní řešení v Galerii moderního umění. Jeho pohled na člověka v současném světě patří k nejvtipnějším. Lukáš Wagner z předlouhé sochařské dynastie je velkým formovým i materiálovým novátorem, který od figurálního sochařství častěji vykračuje směrem k postminimalismu. Určitým tajemstvím je pro nás dílo Zdeňka Chmelaře, sochaře působícího převážně v jižních Čechách a v Německu.

Kdyby se dalo jednoduše popsat, co spojuje vystavující sochaře kromě společného studia v sochařském ateliéru AVU Karla Nepraše, byl by to zájem o figuru, nadhled, vtip a zcela samozřejmě odvaha být současný a zároveň navazovat na mnohatisíciletou tradici sochařství. Jaké rady dostali žáci Karla Nepraše, kteří prošli jeho ateliérem mezi lety 1989-2002? Například: Začni tím, co je pro tebe nejdůležitější. Nebo: Nestavte domy, dělejte sochy! a také: Dělejte, dělejte, ani se nenadějete a už na vás házej hlínu. Můžete se těšit na dokonale provedené figury a sexy prádlo z nalezených ingrediencí Pauliny Skavové, na mytické technicistní hlavy Martiny Hozové či hračky a obláčky Martiny Klouzové-Niubo. Tématem Jana Pospíšila bude něco mezi kritikou konzumního stylu života a Poslední večeří. MICL přiveze anděly a sochy v bedně. Ale nechme se překvapit, jak vypadá tvář současného sochařství.

Neprašovi žáci se setkávají na společných výstavách téměř pravidelně už od roku 2003.

Zúčastnění umělci:

Karel Bartáček (1968)
Martina Hozová (1971)
Zdeněk Chmelař (1972)
Martina Klouzová-Niubo (1970)
MICL - Michal Novotný (1969)
Paulina Skavova (1981)
Jan Pospíšil (1973)
Lukáš Wagner (1978)


Výstava v galerii vědecké knihovny U Přívozu (Studijní a vědecká knihovna X)
Otevřeno pondělí, úterý, čtvrtek, pátek od 9 hodin do 19 hodin;
středa od 11 hodin do 21 hodin;
sobota od 9 hodin do 12 hodin

Více informací na: www.svkhk.cz

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu