Design Cabinet CZ

07.11. 2012 - 30.11. 2012

UNOSTO: Kolem

Výstavy

Srdečně Vás zveme na výstavu UNOSTO. Sešlo se osm tvůčích osobností ze skupiny UNOSTO nad zdánlivě prostým úkolem vytvořit nárhdelník.

Osm tvůčích osobností ze skupiny UNOSTO se sešlo nad zdánlivě prostým úkolem vytvořit nárhdelník. Nebyli omezeni materiálem ani formou a jediným záměrem proto bylo navrhnout a vyrobit šperk, který lze nosit kolem krku. Na výstavě příznačně nazvané Kolem se můžete přesvědčit, že náhrdelník má nekonečně mnoho podob a že se snadno také stane osobním uměleckým dílem.

Náhrdelník je pro šperkaře zajímavou výzvou, protože se jedná o typ šperku, který vyžaduje velkorysý přístup. Možná proto, že autoři byli intenzivně konfrontováni s uzavřenou formou náhrdelníku, který nikde nezačníná a nekončí, začaly se ve všech vystavených špercích postupně objevovat kruhy, kružnice a sférické tvary. Ale protože každý z autorů je jedinečnou osobností, reflektují i vystavené náhrdelníky odlišné úhly pohledu na šperk jako způsob uměleckého vyjádření.

Dvojice Dechberoucí (Kateřina Matěchová a Karla Olšáková) ve svém náhrdelníku Rozkrývání zdůrazňuje charakter použitého materiálu, v tomto případě cedrového dřeva, a jeho vlastnosti povyšuje na hlavní dekorativní prvek.

Martin Verner v projektu Zase bubliny přiznává svou fascinaci optickými efekty. Čočky, které vyhloubil do plexiskla, se vzájemně multiplikují a vytvářejí tak pozoruhodnou vizuální iluzi.

Stříbrný náhrdelník Holeganic Aleny Hesounové kombinuje precizní kulové tvary, jejichž povrch je však narušován mnohými otvory.

Oproti tomu série Bondáž Lucie Houdkové se snaží sugestivně zachytit organickou hmotu, která pod autorčinýma rukama bují a roste, ale zároveň je omezována a deformována.

Náhrdelníky Pith Markéty Richterové jsou inspirované přírodními skelety. Struktura stříbrných tyčinek a vláken působí jemně, ale je zároveň pevná a dokazuje, že i tradiční šperkařský materiál, jako je stříbro, může být použitý invenčním způsobem.

Klára Šípková náhrdelníkem 40xF40 navazuje na své předchozí kolekce a pokračuje ve vytváření trojdimenzionálních tvarů pomocí ohýbání nerezové plochy. Subtilní kovové prvky za sebou ale tentokrát velkoryse řetězí.

Zatímco někteří tvar tvoří, Kateřina Řezáčová ho ve svém pojetí náhrdelníku naopak rozkládá na pohyblivé vrstvy. Díky tomu se její šperky ze série Layva se vlní s každým pohybem toho, kdo náhrdelník nosí.

Instalaci výstavy Kolem v Galerii Zlatá lilie navrhli Kristýna Malovaná a Zbyněk Krulich ze studia Morphe. Grafickou koncepci vytvořil Jan Kloss. Autory fotografií jsou Jan Bigas, Patrik Borecký a Tomáš Brabec. Kurátorkou výstavy je Tereza Volná. Vernisáž se koná v úterý 6.11.2012 v 18:00 a výstava potrvá od 7.11 do 30.11.2012.

Sdružení UNOSTO vzniklo v roce 2011 jako platforma pro propagaci českého šperku a talentovaných šperkařů. Zakládajícími členy UNOSTO jsou autoři šperků Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová a Martin Verner a kurátorka Tereza Volná. Cílem skupiny je oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu, a to zejména prostřednictvím výstav, workshopů a spolupráce s českými zahraničními designéry nejen z oblasti šperku.

 

www.unosto.cz

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu