Design Cabinet CZ

24.01. 2017 - 27.01. 2017

Výstava klauzurních prací studentů Průmyslového designu FA ČVUT

Výstavy

Ústav Průmyslového designu FA ČVUT představuje veřejnosti do 27. ledna 2017 letošní nadílku studentského designu.

Již tradičně je k vidění výstava semestrálních a klauzurních prací, které dalece přesahují rámec klasického průmyslového designu. Jednotlivé ateliéry se na týden proměňují ve výstavní prostor a lze si tak prohlédnout nejen díla samotná, ale i prostory, kde vznikala. Otevřeno je celkem 7 ateliérů, včetně základních ateliérů prvního ročníku.

 

V 5. patře FA ČVUT čekají tři ateliéry, ve kterých vystavují studenti bakalářských a magisterských ročníků. První z nich, atelier Karel – Šafařík, se již od svého založení věnuje především experimentálnímu designu s přesahem do intermediální tvorby. Pro tento semestr studenti zpracovávali téma Světlo jako fenomén, a lze tu tak najít nové paralely a definice světla a řadu zajímavých inovativních řešení. Juraj Kusy vytvořil digitální šperk u.welry, který reaguje v reálném čase změnou barvy na základě toho, jakou informaci majitel/majitelka chtějí, aby odrážel. Dokáže zobrazovat aktivitu, sociální interakce či psychické rozpoložení. Druhým důležitým projektem je minimalistický infografický projektor glykemie D3, jehož autorem je Ondřej Peľák, který rozhodně zaujme naprosto novým řešením problematiky. Projektor sděluje aktuální glykemii barvou v reálném čase díky projektu Nightscout (foto, více informací v příloze).

 

V sousedství pracuje atelier Fišer – Nezpěváková, kde se tento semestr studenti zabývali prací s porcelánem. Zde si kromě nejrůznějších pomůcek, světel, svícnů, klik a váz lze prohlédnout také světelný šperk Drops od Kristýny Polákové, který se vždy sladí s majitelčiným outfitem a dokonale ho rozzáří. Nelze opomenout re-design starých zásuvek a otočných vypínačů X 21 od Ivana Valigury, které se dříve vyráběly z bakelitu, nebo z porcelánu. Mimo jiné zde kromě finálních produktů lze sledovat i cestu (postup), jak díla vznikala. Například formy, které studenti vyráběli spolu s doc. Pavlem Jarkovským, který jim poskytl i potřebné technologické zázemí. Následný finální dekor a pálení provedli v porcelánce v Dubí (foto).

 

Třetím sousedem je atelier Tvarůžek – Fiala. Ateliér se již tradičně zabývá průmyslovým designem a vyniká úzkou spoluprací s firmami jako jsou Viadrus či Diplomat Dental aj. Studenti se tak aktivně zapojí do výrobního procesu a vyzkouší si vše od návrhu až po výrobu finálního produktu. Zkouší si tak vstup do praxe. K vidění zde je vše od nejrůznějších ergonomických řešení, přes radiátory či kotle, po stomatologické křeslo, jehož autorem je Tomáš Saran. V úzké spolupráci s již zmíněnou společností vytvořil návrh, který zahrnuje kompletní řešení problematiky nového produktu spojené se všemi uživateli a jeho uvedení na trh. Studenti nižších ročníků zpracovávali produkty se zaměřením na ergonomické řešení a vznikl z toho například louskáček na ořechy od Terezy Horké. Společně s dřevěnou krabičkou tvoří pomocníka do kuchyně, který ušetří čas i práci (foto).

 

O poschodí se nachází atelier Streit – Polák, který nabízí příjemné prostředí domova s nezaměnitelnou vůní dřeva, které studenti zpracovali do nejrůznějších doplňků do domácnosti. Mezi vystavovanými věcmi se najde pracovní rampa, set na obouvání, noční stolek, elektrická dýmka, ale také závěsný němý sluha Hoop od Markéty Novákové či nástěnné světlo REAiD od Barbory Nedvědové, které je určeno přímo pro každý čtecí koutek. Nejedná se totiž pouze o zdroj světla, lze jej také využít jako odkládací místo na knihu (foto, více informací v příloze).

 

Při návštěvě sousedního atelieru Jaroš – Gonzalez, lze zhlédnout práce studentů, kteří se v tomto semestru zabývali světlem jako produktem. Studenti navrhovali nejrůznější exteriérová, interiérová či technická světla, kde na první pohled zaujme univerzální lampa Lumík do chalupy i na cestu do kadibudky od Barbory Hortové, či exteriérové světlo Tube od Zuzany Dvořákové, jejíž inspirací byla zahrada. Světlo TUBE v sobě ukrývá vysouvací světelný prut, díky němuž dokáže osvítit opravdu širokou plochu (foto, více informací v příloze).

 

Na stejném patře se nacházejí také práce prvních ročníků, které se v rámci základů designu pod vedením Bébarová – Nezpěváková zabývaly prostorově tvarovou studií a stylizací přírodniny, ze které následně vycházely při navrhování mýdla a podložky. Vznikla tak řada hravých a kreativních nápadů, jak vylepšit či zpříjemnit mytí.

Druhá část prvních ročníků si pod vedením Jaroš – Doucet vyzkoušela navrhnout a následně vyrobit smetáček s lopatkou. Studenti se nebáli experimentovat, a přišli tak s novými, neotřelými nápady a mnohdy nekonvenčním pojetím celého setu.

 

Ovšem jedno téma zaujalo studenty napříč všemi ateliery. Byl to návrh radonové sondy pro kontinuální měření radonu v domácnosti pro společnost Tesla. Studenti se tohoto úkolu zhostili velmi netradičně. Za zmínku stojí například porcelánová sonda od Denisy Milotové (atelier Fišer – Nezpěváková) či Eggor od Lenky Tomanové (atelier Karel – Šafařík) (foto).

 

Výstava prací realizovaných v tomto semestru je nabita nejrůznějšími zajímavými, ambiciózními projekty.

 

Klára Hulmáková

redakčně kráceno, celý text článku je v příloze

Foto: Jan Volejníček

 

Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6; 4+5. patro

 

 

Vstup zdarma, otevřeno je v pracovní dny od 9 hodin do 16 hodin.

 

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu